Regularna cytologia ratuje życie

22 stycznia rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Nowotwór ten jest na świecie trzecim najczęściej występującym nowotworem u kobiet i czwartym pod względem umieralności.

Do korzystania z bezpłatnych badań w ramach krajowego programu wczesnego wykrywania tej choroby zachęca Marzena Nosek z Świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. – Rak szyjki macicy to choroba, która w początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Kiedy już zaczyna dawać, to sytuacja zaczyna być poważna. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dlatego też zapraszamy panie wieku 25-64 lata, którym wydaje się, że wszystko jest w porządku, do skorzystania z profilaktycznych badań cytologicznych. Są one bezpłatne, nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zgłosić się do gabinetu ginekologicznego, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badanie takie można wykonać raz na trzy lata, a w szczególnych przypadkach raz na rok – wyjaśnia Marzena Nosek.

Kobiety, które nie skończyły jeszcze 25 roku życia oraz te, które mają więcej niż 64 lata także mogą wykonać bezpłatną cytologię w gabinetach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Muszą mieć jednak skierowanie od lekarza ginekologa. Takie skierowanie może wystawić lekarz bezpośrednio przed badaniem. W województwie gabinetów, które pracują w ramach NFZ jest około 120. Cytologię można wykonać także w cytobusie. W minionym roku z programu wykrywania raka szyjki macicy skorzystało 17 proc. uprawnionych mieszkanek województwa świętokrzyskiego.

/mag/

Ważne wydarzenia