Usługi sąsiedzkie z korzyścią dla seniora i opiekuna. Jak wygląda taka forma pomocy?

Renata Miller i Katarzyna Kozińska z MOPS w Ostrowcu

Usługi sąsiedzkie to jedna z form pomocy opiekuńczych dla seniorów, jaką rozwija w Ostrowcu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Skierowana jest do osób samotnych, które nie mogą liczyć na pomoc najbliższych w codziennych obowiązkach, a dzięki wsparciu mają szansę pozostać w miejscu zamieszkania.

– Tutaj zawierane są umowy między opiekunem, a seniorem. Nie jest to forma nieodpłatnej pomocy. Senior musi tutaj wyrazić zgodę na pewną odpłatność – mówi Renata Miller, pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wysokość odpłatności, jaką ponosi senior jest uzależniona od wysokości jego dochodu. Opiekun otrzymuje określone wynagrodzenie, które do czerwca tego roku zostało ustalone w wysokości 27 złotych 70 groszy brutto za jedną zrealizowaną godzinę usługi. Ich liczba zależy od indywidualnych potrzeb seniora, ale nie może być większa niż 20 godzin w miesiącu. – Tutaj można się konkretnie porozumieć, w jakich dniach i godzinach taki opiekun odwiedza w danym miesiącu seniora, jaka pomoc jest potrzebna – wyjaśnia urzędniczka.

Usługi sąsiedzkie świadczyć może osoba pełnoletnia, która nie jest członkiem rodziny seniora. Przed podpisaniem umowy musi też przejść kurs pierwszej pomocy, jaki zorganizuje MOPS. A osoby zainteresowane usługami sąsiedzkimi mogą zgłaszać się osobiście do Działu Pomocy Usługowej MOPS od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 9.00 i 14.00 – 15.00 – pokój 3.22 na III piętrze. Można też zadzwonić na numer telefonu 41 276 76 57.

/mag/

Ważne wydarzenia