Dla kogo refundacja szczepień przeciwko wirusowi HPV i dlaczego warto?

fot. pixabay

Nie tylko 12 i 13-latkowie są objęci programem bezpłatnych szczepień przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Program został wprowadzony w czerwcu minionego roku i w województwie świętokrzyskim zaszczepionych zostało już ponad 3 tysiące dzieci. Od września 2023 roku rząd refunduje szczepionki przeciw HPV jeszcze szerszej grupie osób.

– Od 2 września ubiegłego roku program szczepień dzieci przeciw HPV objął dziewczęta i chłopców między 9-11 rokiem życia, a także między 14-17 rokiem życia – mówi Marzena Nosek z świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.
Do zaszczepienia dziecka przekonuje rodziców doktor Jacek Burda, kierownik Przychodni Eskulap – Med w Bodzechowie. – Najlepszym okresem do szczepienia, stąd zapewne ten wiek 12 i 13 lat, jest czas przed inicjacją seksualną. Wtedy jest bardzo małe ryzyko wcześniejszego zakażenia wirusem HPV. Niemniej jednak korzyści ze szczepienia są widoczne także już po rozpoczęciu współżycia seksualnego – wyjaśnia.

Gmina Bodzechów od 2009 roku, do chwili wprowadzenia rządowego programu, finansowała szczepionki dla 12-letnich dziewcząt. Dr Burda zachęca, żeby szczepić również chłopców. – Wcześniej zakażenie wirusem HPV kojarzone było przede wszystkim z rakiem szyjki macicy. Teraz już wiemy, że ta infekcja odpowiada również za raka sromu i pochwy u kobiet, raka odbytu, raka szyi i głowy, raka prącia u mężczyzn, więc to zabezpieczenie przed nowotworami jest tu znacznie szersze i obejmuje również płeć męską – zaznacza dr Burda.

Szczepionka refundowana jest w całości. Pacjenci do 15 roku życia otrzymują dwie dawki preparatu, a starsi trzy. Młodzież od 18 roku życia może z kolei skorzystać z 50-procentowej refundacji. To duża oszczędność, bo koszt jednej szczepionki bez refundacji to około 500 złotych. O szczegóły najlepiej zapytać w swojej przychodni zdrowia. W Polsce obecnie dostępne są 3 różne preparaty, które różnią się od siebie.

/mag/

Ważne wydarzenia