Gmina Ostrowiec ma Program edukacji ekologicznej. Jako pierwszy samorząd w kraju

Program edukacji ekologicznej dla gminy Ostrowiec do 2030 roku przyjęli na sesji pod koniec grudnia radni miejscy. Przygotowany został dzięki funduszom norweskim i przewiduje głównie działania edukacyjne.

– Jest to program przygotowany wspólnie z mieszkańcami, szkołami podstawowymi, ponadpodstawowymi, przedszkolami, organizacjami pozarządowymi, którego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców miasta – mówi Dominik Smoliński, naczelnik wydziału planowania i rozwoju w urzędzie. Wyjaśnia, że w opracowaniu diagnozy i potrzeb związanych z tym związanych uczestniczyło ponad 1000 osób, które wypełniły ankiety. Później prowadzone były warsztaty z nauczycielami, przedstawicielami organizacji pozarządowych. – Program ma zdefiniowane cele, zawiera komplet załączników i to na przykład scenariusze zajęć edukacyjnych i oczywiście zestawienie potencjalnych źródeł finansowania tych przedsięwzięć – dodaje.

Działania zostały podzielone na 4 różne bloki tematyczne – zmiany klimatu i ochrona atmosfery, racjonalne gospodarowanie zasobami wody, ochrona i zwiększanie bioróżnorodności oraz gospodarowanie odpadami komunalnymi i właściwa segregacja odpadów. – Diagnoza świadomości ekologicznej wskazała nam pożądane przez mieszkańców i skuteczne ich zdaniem formy edukacji. Zdecydowaliśmy się głównie na działania bezpośrednie. Będą to warsztaty, wyjazdy studyjne na składowisko odpadów, żeby mieszkańcy na własne oczy zobaczyli, jak wygląda gospodarka odpadami, wykorzystamy budowany PSZOK. To będą takie akcje, jak wspólne sadzenia drzew, kampanie medialne oraz konferencje i warsztaty naukowe – mówi Mariusz Kałuża, kierownik referatu edukacji w mieście.

Program edukacji ekologicznej dla Ostrowca to pierwszy taki dokument w Polsce opracowany przez jednostkę samorządu terytorialnego.

/mag/

Ważne wydarzenia