Kielce: kurs KPP. Ile ważny jest uzyskany certyfikat? Czy kurs należy powtarzać? Odpowiadamy!

Już 17 listopada w Kielcach odbędzie się profesjonalny kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), organizowany przez jeden z największych w Polsce ośrodków szkoleniowych. Kurs kończy się egzaminem i wydaniem zaświadczenia (certyfikatu). Czy otrzymany certyfikat KPP jest ważny bezterminowo? A może kurs trzeba będzie kiedyś powtórzyć? Zobaczmy!

Co daje certyfikowany Kurs Pierwszej Pomocy?

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) wyposaża uczestników w wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, niezbędne do niesienia skutecznej pomocy w stanach zagrożenia życia. 

Wieńczy go egzamin państwowy, wraz z wydaniem zaświadczenia jeśli uda się zaliczyć część teoretyczną i praktyczną. Certyfikowany ratownik, zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, posiada uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. 

To najwyższy poziom przeszkolenia i uprawnień z zakresu ratownictwa dla osób bez kierunkowego wykształcenia medycznego. Bo udział w kursie KPP może wziąć każdy. Wystarczy chęć nauczenia się, jak ratować ludzkie życie. 

Tytuł ratownika ułatwia znalezienie pracy w podmiotach współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym, a także w organizacjach ratowniczych typu GOPR czy OSP. Jednak bycie ratownikiem KPP nie jest dane raz na zawsze…

Czy kurs KPP należy powtarzać? Na czym polega recertyfikacja KPP?

Szybka i skuteczna reakcja ratownika jest kluczowa dla ocalenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Dlatego zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika jest ważne tylko przez 3 lata od dnia jego wydania. 

Odświeżenie uprawnień do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy umożliwia tzw. recertyfikacja KPP. To jednodniowy kurs, podczas którego odbywają się krótkie zajęcia powtórkowe, a następnie 2 egzaminy: teoretyczny i praktyczny. Część teoretyczna ma formę testu zawierającego 30 pytań zamkniętych, przygotowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych. 

Natomiast część praktyczna polega na wykonaniu dwóch wylosowanych zadań egzaminacyjnych, sprawdzających umiejętności z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej z zastosowaniem defibrylatora. Po zdaniu obu tych egzaminów ratownik otrzymuje stosowne zaświadczenie, a wraz z nim odnawia swój certyfikat. Nie jest to obowiązkowe, jednak nie brakuje zawodów, gdzie recertyfikacja jest więcej niż zalecana. 

Kurs KPP i recertyfikacja KPP w Kielcach 

W Kielcach możesz wziąć udział zarówno w certyfikowanym Kursie Pierwszej Pomocy, jak i przystąpić do recertyfikacji KPP. Działa tutaj Centrum Ratownictwa. To największy w Polsce ośrodek szkoleniowy, organizujący kursy pierwszej pomocy i specjalistyczne szkolenia ratownicze. 

Jest instytucją z niemal 20-letnim doświadczeniem szkoleniowym. Zespół instruktorski CR składa się z ponad 150 ratowników medycznych. Ile kosztuje kurs KPP i późniejsza recertyfikacja KPP? Aktualne ceny to odpowiednio 1390 zł i 399 zł brutto. Pamiętaj, że do recertyfikacji możesz podejść wyłącznie w okresie ostatnich 3 miesięcy ważności aktualnego zaświadczenia! 

Chcesz zapisać się na na recertyfikację KPP lub organizowany przez Centrum Ratownictwa kurs KPP w Kielcach? Rezerwacji miejsca w preferowanym terminie dokonasz online.

Inne sposoby na aktualizowanie i rozwijanie wiedzy z zakresu KPP

Każdy ratownik KPP powinien dbać o to, by zawsze dysponować nie tylko ważnym zaświadczeniem, ale przede wszystkim aktualną wiedzą. Skutecznym sposobem na odświeżenie i wzniesienie umiejętności ratowniczych na wyższy poziom jest kurs KPP II. Warto także regularnie przeglądać blogi ratownicze, sięgać po literaturę medyczną i śledzić newsy branżowe. 

Jeśli tylko masz czas, możesz poszukać w swoim mieście wolontariatu, np. w placówce medycznej lub organizacji związanej z ratownictwem. Świetną bazą wiedzy jest też sekcja e-learningowa dostępna z poziomu aplikacji Ratownik, którą udostępnia nie kto inny, jak właśnie Centrum Ratownictwa!

Podziel się

Ważne wydarzenia