Narodowe Czytanie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej już w sobotę. W Ostrowcu biblioteki zapraszają razem

Od lewej siedzą Barbara Bakalarz - Kowalska, Paweł Górniak i Barbara Pawelec. Fot. Anna Śledzińska

W bohaterów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – Benedykta Korczyńskiego, jego syna Witolda czy choćby Justyny Orzelskiej, każdy będzie mógł na chwilę wcielić się w sobotę, podczas akcji Narodowego Czytania.

Wspólne czytanie ważnych dla Polaków powieści czy poematów, po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku, ideę wymyśliła ówczesna para prezydencka. W ciągu dekady, przypomniano między innymi „Pana Tadeusza”, „Zemstę”, „Lalkę” czy trylogię Henryka Sienkiewicza.

– Były wysyłane różne propozycje, bo taka była idea, że to Polacy sugerują, jaka kolejna pozycja powinna znaleźć się w Narodowym Czytaniu. Spośród nich wybiera para prezydencka. W tym roku jest to „Nad Niemnem” – mówi Barbara Bakalarz – Kowalska z biblioteki Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego.

Powieść Elizy Orzeszkowej jak wiadomo łatwa w odbiorze nie jest. Poza naszpikowaniem patriotycznymi emocjami, zawiera też osławione opisy przyrody – nie do przebrnięcia przez wielu nie tylko uczniów, ale i dorosłych. Jednocześnie jednak, jest to je3dno z najważniejszych dzieł polskiej literatury.

W Ostrowcu Świętokrzyskim Narodowe Czytanie organizują trzy instytucje – Miejska Biblioteka Publiczna, biblioteka pedagogiczna i właśnie biblioteka Akademii Nauk Stosowanych.

– Dobrą tradycją jest, że kiedy czytamy „narodowo” to w organizację włączają się nasze trzy instytucje. Formuła jest zawsze taka sama, bo oprócz gości, którzy zwykle nam nie odmawiają, zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę poczytać. Tych, którym bliskie są książki, polska literatura, czy konkretnie „Nad Niemnem” – mówi Paweł Górniak, dyrektor MBP.

Wspólne czytanie w siedzibie biblioteki w Ostrowieckim Browarze Kultury, rozpocznie się w sobotę o godzinie 10. Każdy, kto przyniesie ze sobą własną książkę, otrzyma w niej specjalną pieczęć, przygotowano też upominki dla tych, którzy zdecydują się zmierzyć z opisami polskiej wsi końca XIX wieku.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia