Słodkie i pełne atrakcji. W Bałtowie rozpoczyna się Świętokrzyskie Święto Pszczoły

Rekordowa liczba 76 wystawców zaprezentuje swoje wyroby podczas rozpoczynających się w piątek, 18 sierpnia na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego Świętokrzyskiego Święta Pszczoły. Atrakcji dla turystów i wiedzy dla hodowców nie zabraknie.

Tegoroczne XVI Świętokrzyskie Święto Pszczoły będzie dużym wydarzeniem. Przed rokiem, gdy bałtowską Okręglicę wypełniły stoiska i turyści, wystawców było 49. W tym roku do Bałtowa przyjechało ich 76. Na swoich stoiskach w ten weekend oferować będą miody i wyroby pszczele i wszystko, co z pszczołami związane.

– To dla konsumentów będzie raj, bo mamy wystawców z całej Polski od Pomorza po Tatry, ale także z Litwy i Węgier – mówi Jarosław Kuba, prezes Lokalnej Grupy Działania 'Krzemienny Kręg’, które jest organizatorem trzydniowego wydarzenia.

Sprzedawcy oferować będą także – jak co roku – naturalne miody, produkty i wyroby pszczele, kosmetyki, a nawet herbaty, zioła i miododajne rośliny oraz sprzęt pszczelarski.

Targom towarzyszyć też będą warsztaty rękodzielnicze.

– Będą to warsztaty z wyrabiania miodowych ciasteczek, figurek z wosku pszczelego, warsztaty zielarskie, herbaciane, a także artystyczne, plastyczne dla dzieci, młodzieży i wszystkich zainteresowanych. Jedna z firm przywiozła ze sobą grę planszową. To wszystko jest dla odwiedzających za darmo i warto skorzystać z takiej oferty – zapewnia Jarosław Kuba.

Targi Pszczelarskie odwiedzać można od piątku, od godziny 13.00 do godziny 18.00 w niedzielę. W sobotę i niedzielę będą rozpoczynać się o godzinie 10.00.

Nieodłącznym i ważnym elementem Świętokrzyskiego Święta Pszczoły jest Konferencja Pszczelarska . W budynku Przystocza Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego w sobotę od 10.00 do 14.00 wykłady poprowadzą specjaliści – rozpoznawani naukowcy i praktycy – w zakresie pszczelarstwa. – To będą wykłady dla osób, które już mają dużą wiedzę na temat pszczelarstwa, ale także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Będzie można posłuchać o walorach miodu, o chorobach pszczół, o bioróżnorodności – zachęca prezes Kuba.

W niedzielę zaplanowano oficjalne uroczystości, które rozpocznie msza święta w intencji pszczelarzy, przemarsz na Okręglicę, gdzie na scenie wręczone zostaną odznaczenia dla zasłużonych hodowców. Każdego dnia wydarzenie umili muzyka na żywo.

Radio Ostrowiec objęło wydarzenie swoim patronatem.

/mag/

Ważne wydarzenia