Koncerty w kościołach, bo to nie kosztuje. Posłanka PiS Agata Wojtyszek promuje się wśród wiernych

Tournee koncertowe po świętokrzyskich kościołach organizuje posłanka Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek i absolutnie zaprzecza, by miało to związek z nadchodzącymi wyborami i promowaniem się w środowisku wiernych.

– Ja nie rozumiem tego pytania. Podobne koncerty odbywały się także w tym kościele w innych sytuacjach i myślę, że kolejny taki koncert dla osób wierzących, którzy chodzą do kościoła, zostanie po mszy świętej o godzinie 18.00 także obejrzany z przyjemnością – odpowiada na pytanie Radia Ostrowiec.

Posłanka PiS twierdzi, że koncerty mają promować wartości patriotyczne. Odbywają się pod hasłem 'Polska w moim sercu’, co reklamuje plakat z wielkim zdjęciem Agaty Wojtyszek na biało – czerwonym tle. Pierwszy koncert odbyć się ma w kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu w najbliższą niedzielę. W sumie posłanka objedzie siedem kościołów. Pytana o źródło finansowania zdradza, że organizacja koncertów w kościołach nie niesie ze sobą żadnych kosztów. – Ja nie płacę żadnych pieniędzy za te koncerty, ponieważ kościoły nie są wynajmowane. Ja nie wiem o żadnych kosztach – mówi.

W kościele występować ma śpiewak operowy Wiktor Kowalski, prowadzić je ma jego żona, a akompaniować mu będą zaprzyjaźnieni z nim instrumentaliści. Kowalski, pytany o związki z Agatą Wojtyszek nie chciał się do nich przyznać. – Ja nigdy nie byłem skarbnikiem partii, ani sekretarzem, nie byłem pełnomocnikiem wojewody świętokrzyskiego, ani nie przynależę do żadnej partii politycznej – mówi nam. Dopiero zapytany wprost, czy pełnił jakąś funkcję w urzędzie wojewódzkim, gdy Agata Wojtyszek była wojewodą, po dłuższej pauzie potwierdził, że tak. – Byłem doradcą pani wojewody Agaty Wojtyszek – przyznał.

Sprawdziliśmy. Poza tym, że bez powodzenia startował na wójta Łopuszna z list Prawa i Sprawiedliwości to na swoim profilu LinkedIn zawarł informacje, że brał aktywny udział w organizacji sztabów wyborczych, m.in. radnego PiS z Kielc Krzysztofa Sobonia. Wymienia, że był doradcą wojewody Agaty Wojtyszek, a także – i tu cytat – 'w czasie trwania kampanii wyborczej w wyborach samorządowych w województwie świętokrzyskim – przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego – Pani Agaty Wojtyszek’. W tym roku został specjalistą w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska obsadzonym przez partię rządzącą.

Kowalski w rozmowie z Radiem Ostrowiec przekonywał, że koncerty nie mają nic wspólnego z kampanią przed wyborami, w których startuje Wojtyszek. – Wybory mamy jeszcze nieogłoszone, więc kampania wyborcza to nie jest. Koncerty się nie odbywają w kampanii wyborczej, bo kampanii wyborczej jeszcze nie ma. Wybory nie zostały jeszcze ogłoszone przez prezydenta. Koncerty były już wcześniej organizowane, więc nie rozumiem skąd ten zarzut organizowania ich w kampanii wyborczej, skoro nie jest to jeszcze czas kampanii wyborczej – argumentuje Wiktor Kowalski. Pytany, czy w trakcie koncertu w kościołach będą przedstawiani politycy lub czy będą mogli zabierać głos, twierdzi, że nie wie, a w swojej wypowiedzi wyraźnie chce  ukryć informację, że inicjatorką koncertów w kościołach przed wyborami była posłanka Wojtyszek. – Zrodziła się taka myśl, żeby cykl takich koncertów przeprowadzić. Pani poseł tutaj z taką inicjatywą… myśmy po prostu to… i efekt teraz mamy w postaci tej trasy – słyszymy.

O komentarz do wykorzystywania kościoła w takiej sytuacji zapytaliśmy rzecznika Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu ks. Grzegorza Słodkiewicza. Od wczoraj (czwartek, 3 sierpnia) czekamy na odpowiedź.
Z kolei ks. Jan Sarwa, proboszcz parafii św. Michała Archanioła nie chciał wypowiadać się na temat koncertu posłanki PiS w jego kościele. Radiu Ostrowiec powiedział, że umawiał się z nią na koncert 15 sierpnia z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wojska Polskiego. Co zatem się zmieniło. Nie wyjaśnił.

„Sojusz tronu z ołtarzem”. Tournee po kościołach posłanki PiS Agaty Wojtyszek

Tournee po kościołach posłanki PiS Agaty Wojtyszek. Komentarze polityków

 

 

/mag, mor/

Podziel się

Ważne wydarzenia