Małpa: – Nie mam się w co ubrać. Nowy projekt artysty Adama Spały

Nowy artystyczny projekt powstaje w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Jego autorem jest Adam Spała, artysta, a jednocześnie właściciel obiektu.

Nowa rzeźba nawiązuje do jednej z pierwszych, dużych realizacji Adama Spały, czyli stworzenia 47 małp z brązu i takiej samej liczby obrazów, noszącej nazwę 'Piękne Małpy Europy’. Wychodząca z klatki dwumetrowa małpa w rękach będzie miała planszę z napisem 'Nie mam się w co ubrać’. A klatka obwieszona będzie kilkuset ubraniami.

– Klatka, w kształcie takim jaki mają klatki na kanarki, zespawana jest z drutu zbrojeniowego. Ma 4 metry wysokości. Cała zostanie obwieszona setkami ubrań, szacuję, że będzie ich około pół tony – mówi Adam Spała.

Ubrania dostarczyć mają zaangażowani w projekt dziennikarze wielu redakcji: Radia 357, Wysokich Obcasów, Gazety Wyborczej, TOK FM, a także Radia Ostrowiec, bo rzeźba ma być – jak zaznacza autor – projektem społecznym. – Współpracę przy tworzeniu tej instalacji zaproponowałem dziennikarzom różnych redakcji w Polsce, bo to projekt całkowicie niekomercyjny, a społeczny. Udział redakcji na pewno pomoże w rozpowszechnieniu idei, jaką chciałbym przekazać. A ta ma zwrócić uwagę na ważne aspekty naszego życia, a takim na pewno jest powszechny konsumpcjonizm.  Chcę, by rzeźba była przestrogą i skłaniała do refleksji – dodaje autor projektu.

Instalację tworzyć mają ubrania zarówno damskie, męskie jak i młodzieżowe. Bo – jak mówi Adama Spała – nadmierny konsumpcjonizm jest cechą całego przekroju społeczeństwa.

– Nie możemy się tak zachowywać. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że nadmierny konsumpcjonizm niszczy planetę. Nadmierny konsumpcjonizm to brzydkie zjawisko także dlatego, że tworzy nierówności w społeczeństwie, często prowadzi do pogardy i wykluczenia. Ludzie, których stać na wiele dóbr, w tym choćby setki ubrań często traktują osoby mniej majętne z lekceważeniem, protekcjonalnie lub – co gorsza – z pogardą. A to rodzi kolejne negatywne zachowania, np. poczucie, że można rządzić innymi ludźmi. Stąd już krok do nacjonalizmów  – ocenia Adam Spała.

Prezentacja instalacji 'Nie mam się w co ubrać’ odbędzie się 20 lipca. Gościem specjalnym będzie Józef Wilkoń, uznany artysta, który jest autorem obrazów na porcelanowych paterach produkowanych w Fabryce Porcelany AS Ćmielów.
A od 21 lipca oglądanie instalacji i projektu 'Piękne Małpy Europy’ będzie otwarte dla wszystkich.
– Zrezygnowaliśmy z biletowania tu wstępu, bo chciałbym, by jak najwięcej osób obejrzało ten projekt. By wzbudzić w nas wszystkich refleksję, czy rzeczywiście tak ważne w naszym życiu są dobra materialne, a właściwie ich nadmiar. I jakie to ma konsekwencje dla nas samych i dla świata – podkreśla Adam Spała.

/joge/

 

 

Ważne wydarzenia