„Sołtys plus” rządowy program okiem samorządowca

Od 1 lipca osoby, które pełniły urząd sołtysa przez 2 kadencje, czyli co najmniej 8 lat mogą ubiegać się o dodatek do emerytury w wysokości 300 złotych. Aby otrzymać pieniądze należy spełnić kryterium wieku, a więc 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

– Bycie sołtysem wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością – podkreśla Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. – Współpraca z sołtysami jest dla mnie istotna, ponieważ dzięki ich pracy, w urzędzie gminy rośnie świadomość na temat problemów mieszkańców. W sensie prawnym można powiedzieć, że sołtys jest urzędnikiem i przedstawicielem wójta na wsi, a z drugiej strony jest reprezentantem mieszkańców danej miejscowości w załatwianiu ich spraw – kontynuuje wójt Murzyn.

Urzędujący sołtysi otrzymują 330 złotych w ramach stałego dodatku oraz procent z płaconych na ich ręce podatków lokalnych. Zazwyczaj jest to od 2 do 6 procent od zebranej kwoty podatku od nieruchomości czy odbioru śmieci. – To wynagrodzenie całkowicie nieadekwatne do ilości obowiązków – ocenia wójt Murzyn, dodając, że m.in. przez to jest coraz mniej chętnych, by zostać sołtysem.

– Trudno w obecnych czasach znaleźć kompetentną osobę, która prawie za darmo będzie pełnić tak istotną rolę. Dlatego tak ważne jest, aby przeznaczać jak najwięcej środków, by zainteresowanie tym urzędem wzrosło.

– dodaje Jerzy Murzyn.

Sołtysi, którzy zyskali prawo do otrzymania dodatku do emerytury mogą przyjść do sekretariatu Urzędu Gminy w Bodzechowie, gdzie otrzymają niezbędne dokumenty potwierdzające ich działalność i uzyskają wszystkie potrzebne informacje.
Co ważne, w wnioski o dodatek do emerytury należy składać w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nawet jeśli wnioskodawca ubezpieczony jest w ZUSie.

/mor/

Ważne wydarzenia