Anoreksja i bulimia coraz bardziej powszechne wśród młodzieży. Jak na nie reagować?

Fot. Anna Śledzińska

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało w poniedziałek, 29 maja konferencję „Twarze depresji i jej konsekwencje – zaburzenia odżywiania”, skierowaną do nauczycieli i pedagogów.

To jeden z elementów działań podejmowanych w tym roku w ramach profilaktyki i walki z depresją wśród dzieci i młodzieży.

– Dzisiaj koncentrujemy się na zaburzeniach odżywania, ponieważ to też jest śmiertelna choroba, a jest to maska depresji. Chcielibyśmy, aby każda osoba, która choruje, zmaga się z tym problemem, ale też i jej rodzina, była otoczona opieką. Żeby wiedzieli, że mogą liczyć na naszą pomoc – mówi Joanna Pikus, dyrektor PCPR.

Wśród prelegentów znaleźli się psychiatra Nikodem Skoczeń oraz terapeuta zajmująca się zaburzeniami odżywiania – Ewa Sas – Mzabi z Fundacji Drzewo Życia, która współpracuje z PCPR.

– Od jakiegoś czasu do naszego punktu interwencyjnego zgłasza się coraz więcej głównie rodzin osób chorych na anoreksję czy bulimię – wyjaśnia Joanna Pikus. – Współpraca w fundacją bardzo nam w tej sytuacji pomaga.

Anoreksja, bulimia i inne zaburzenia odżywiania, diagnozowane są wśród coraz młodszych dzieci. Mówiła o tym także psycholog i psychoterapeuta Anna Mitoraj – Broda.

– Mówimy o tym, w jaki sposób samoocena wpływa na występowanie tego typu zaburzeń i jak ważne jest podczas terapii modyfikowanie tej samooceny. Zaburzenia odżywania, podobnie jak depresja, występują na poziomie myślenia. To są zniekształcone przekonania na temat własnej osoby – mówiła.

Ale zwracała także uwagę jak ogromny wpływ na samoocenę młodych ludzi mają media społecznościowe, a także dorośli, z którymi mają najbliższy kontakt.

– W okresie dzieciństwa i dojrzewania bardzo wiele uczymy się od rodziców na zasadzie „modelowania” i obserwacji. Jeśli dziewczyna widzi, że jej mama krytykuje wygląd albo przesadnie poprawia go, zacznie wątpić w to, czy ona sama wygląda tak jak powinna – mówi Anna Mitoraj – Broda.

Jak zapowiedziała dyrektorka PCPR Joanna Pikus, jesienią zorganizowana zostanie kolejna konferencja, dotycząca samobójstw, prób samobójczych oraz samookaleczeń wśród młodzieży.

/sla/

Ważne wydarzenia