„Badamy nie tylko mamy” – Amazonki organizują akcję profilaktyczną na Dzień Matki

Fot. pixabay

Pod hasłem „Badamy nie tylko mamy” w piątek, 26 maja w holu ostrowieckiego szpitala odbędzie się akcja propagująca badania wykrywające nowotwory piersi.

Organizuje ją w całej Polsce Federacja Stowarzyszeń Amazonki, w tym członkinie ostrowieckiego stowarzyszenia.

– Włączamy się po to, by naszym koleżankom, mamom, córkom, babciom i w ogóle kobietom uświadomić, że badanie piersi jest bardzo ważne. Ciągle powtarzamy, że „rak to nie wyrok”. Ja jestem tego przykładem, bo jestem 35 lat po operacji i udało się. Wszystkie panie chcemy uświadamiać, że wczesne wykrycie choroby jest najważniejsze – mówi Danuta Ogórek, prezes Stowarzyszenia Amazonki z Ostrowca.

Od południa w szpitalu będzie można porozmawiać z Amazonkami, na fantomach nauczyć się jak prawidłowo samemu badać piersi. Do dyspozycji pań będą też lekarze i położna, którzy odpowiadać będą na wszystkie pytania.

– Będziemy zachęcać wszystkich do badań, samobadań. A jeśli ktoś nie wie, co zrobić, to zapraszamy do naszego stowarzyszenia. Na pewno pomożemy – zapowiada Elżbieta Adamska, wiceprezes stowarzyszenia.

Amazonki dodają, że rak piersi dotyka bardzo dużej liczby kobiet, także w powiecie ostrowieckim. W ich stowarzyszeniu działa ponad 80 pań, ale 'amazonek”, czyli kobiet po mastektomii jest dużo więcej.

Zachęcając nie tylko mamy do zrobienia prezentu samej sobie, organizatorzy akcji mają też do rozdania 30 zaproszeń na bezpłatne badanie USG piersi. Akcja potrwa od godziny 12 do 14, ale warto przyjść wcześniej, by dostać takie zaproszenie.

/sla/

Ważne wydarzenia