Dramatycznie brakuje krwi. Jest apel o jej oddawanie

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje o oddawanie krwi. W magazynach zaczyna jej dramatyczne brakować.

– Jesteśmy coraz bardziej zmartwieni, bo nasze stany magazynowe bardzo szybko się topią, a dużo więcej mamy osób, które potrzebują dziś krwi, niż tych, którzy ją oddają. W ostatni piątek przyszło do nas ponad 80 osób, a krwi do szpitali wysłaliśmy ponad 150 jednostek – mówi Wojciech Markiewicz, kierownik działu marketingu centrum krwiodawstwa.
Z aktualnymi stanami magazynowymi poszczególnych grup krwi zapoznać można się na stronie internetowej centrum krwiodawstwa w Kielcach. Teraz najbardziej brakuje czterech. – Brakuje bardzo grupy, która najczęściej występuje w populacji, czyli A+, a także grup ujemnych, których jest najmniej, a więc A Rh-, B Rh-, 0 Rh- – wymienia Wojciech Markiewicz. Podkreśla, że po dwóch latach pandemii liczba dawców wyraźnie spadła.
Krew ratuje życie ofiarom wypadków, jest konieczna podczas operacji, które, bez wystarczających zapasów, muszą być odwoływane.
Oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pracuje w dni robocze w godzinach 7:00 – 10:30. Mieści się na 7 piętrze wieżowca przy ulicy Świętokrzyskiej 22.
Godzin pracy każdego z oddziałów terenowych i centrum w Kielcach szukajcie na stronie internetowej www.rckik-kielce.com.pl.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia