Piknik Porcelanowy w Ćmielowie. Będzie trochę historii i trochę zabawy

Fot. Anna Śledzińska

Postać Jacka Małachowskiego będzie głównym bohaterem Pikniku Porcelanowego, który w sobotę, 20 maja, w Ćmielowie organizują Stowarzyszenie w Dobrą Stronę i Stowarzyszenie Miłośników Historii Ćmielowa.

Ideą przyświecającą zabawie jest właśnie przybliżenie tej ważnej dla miasteczka osoby.

– Kanclerz Jacek Małachowski zasłużył się dla Ćmielowa jak chyba nikt w całej jego historii – mówi Edmund Wójcik, jeden z organizatorów pikniku. – Wystarczy tylko wspomnieć o tym, że po wejściu w posiadanie ziemi ćmielowskiej był założycielem farfurni, czyli fajansiarni, przekształconej później w zakłady porcelany, z której Ćmielów słynie do dzisiaj.

O zasługach i życiu Małachowskiego opowiadać będzie etiuda, za której scenariusz odpowiada Barbara Sęderowska. A jest o czym mówić – kanclerz był odpowiedzialny także między innymi za stworzenie wykorzystywanego do tej pory cmentarza parafialnego czy browaru, który w Ćmielowie funkcjonował do I wojny światowej.

Wszystko rozpocznie się przed godziną 14 właśnie przedstawieniem. Impreza odbywać się będzie w parku przy ćmielowskiej plebanii.

– W dalszej części będziemy prowadzić warsztaty porcelanowe, za które odpowiadają Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież. Bedziemy robić warsztaty upcyklingowe. Z potłuczonej porcelany będzie można wykonać mozaikę z numerem domu. Kiedyś modne było wieszanie takich właśnie numerów i chcielibyśmy do tego wrócić. Będą warsztaty malowania porcelany, głównie dla dzieci, a także ceramiki pradziejowej – wymienia współogranizatorka Monika Barańska, dodając, że krzemienne dziedzictwo tych okolic będzie drugim ważnym elementem pikniku.- mamy też wystawę biograficzną profesora Zygmunta Krzaka, z omówieniem pracowników Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu. Będzie też wyświetlony film o znaleziskach archeologicznych na wzgórzu Gawroniec.

Profesor Zygmunt Krzak pochodził z Ćmielowa, był wybitnym archeologiem, pracował między innymi na Krzemionkach, kierował zespołem, który odkrył między innymi malunek będący dziś oficjalnym logo neolitycznych kopalni.

Piknik wzbogaci też poczęstunek, który przygotowany będzie przez Koła Gospodyń Wiejskich.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia