Noc Muzeów w Pałacu Wielopolskich z rzeźbą Mieczysława Weltera

Bezpłatne zwiedzanie odnowionego Pałacu Wielopolskich i trwających wystaw, a także wernisaż nowej wystawy 'Mieczysław Welter. Rzeźba’ to propozycja częstocickiego oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim na Noc Muzeów. Jednostka zaprasza do siebie w piątek, 19 maja od 17.00 do 23.00.

– Mieczysław Welter jest nestorem polskiej rzeźby. Jego najbardziej intensywne lata twórcze przypadają na okres Polski Ludowej, kiedy w Polsce realizowanych było dużo przedsięwzięć pomnikowych. Mieczysław Welter potrafił się w tym świetnie poruszać. Jest autorem pomników ikonicznych dla wielu miejsc w Polsce. Najbliższym i najbardziej rozpoznawalnym dla nas może być pomnik Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Autorstwa Mieczysława Weltera jest też na przykład pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku. To monumentalna rzeźba, którą zapamiętują odwiedzający to miasto – mówi Wojciech Mazan z Muzeum Historyczno-Archeologicznego.

O ekspozycję nowej wystawy – rzeźb Mieczysława Weltera zadba jego wnuczka Natalia Sadlej, która jest konserwatorką i kuratorką wystawy.

– Ponieważ aranżujemy wnętrza, to siłą rzeczy nie będą to wielkie projekty do pomników, za to będą to bardzo przyjemne w odbiorze portrety, w których specjalizuje się Mieczysław Welter oraz rzeźba kameralna. Jeżeli chodzi o materiały, to będzie to przeważnie terakota, którą autor określa jako substytut ludzkiej skóry, będą też brązy patynowane, będzie też terakota polewana – opowiada.

Na pracach tych artysta uwiecznił swoich przyjaciół, znajomych artystów, ludzi z kręgu kultury i sztuki. Na wystawie pokazane zostaną także bozzetta z brązu, czyli rzeźbiarskie szkice w mniejszej skali do dużych pomników, na przykład pomnika Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, a także jedna figura naturalnych rozmiarów. W sumie na wystawę złoży się ponad 40 różnych obiektów.
Wystawę tę będzie można oglądać w pałacu Wielopolskich do września. Ostatnie wejścia w ramach piątkowej Nocy Muzeów zaplanowano na godzinę 22.30.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia