Transplantacja – bezcenny dar. Jak podjąć tę najtrudniejszą decyzję?

Fot. pixabay

Przez ostatnich 10 lat w ostrowieckim szpitalu nie wykonano ani jednego pobrania narządu do transplantacji. Władze lecznicy chcą to zmienić, a pierwszym krokiem do rozpoczęcia dyskusji na ten temat będzie piątkowe seminarium naukowe, organizowane wspólnie z Akademią Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego oraz centrum Poltransplant.

Gośćmi konferencji będą specjaliści, między innymi dyrektor Poltransplantu dr hab. Artur Kamiński, kierownik katedry genetyki klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Janusz Kocki, koordynator wojewódzki z zakresu transplantologii dr Jacek Bicki,

Transplantacja narządów od zmarłych dawców to wciąż w Polsce temat mocno kontrowersyjny. Z jednej strony nie brakuje osób, które chciałyby przekazać swoje narządy potrzebującym. Nie ma jednak przepisów, które pozwoliłyby na wiążące wyrażenie takiej woli. W Polsce można tylko zastrzec sobie, że dawcą być nie chcemy. Często też rodziny zmarłych nie są w stanie podjąć takiej decyzji.

– To jest bardzo trudny temat. Z jednej strony na amerykańskich filmach widzimy piękne obrazki ludzi po przeszczepach, radość lekarzy i pielęgniarek, ale nie zapominajmy, że w prawdziwym życiu łączy się z czyjąś śmiercią, tragedią i bólem bliskich zmarłego. To bardzo trudna decyzja z punktu widzenia moralnego – mówi Dariusz Tumulec, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Ostrowcu.

Piątkowa konferencja ma więc służyć nie tylko edukacji pracowników służby zdrowia, ale też rozpowszechnianiu wiedzy wśród mieszkańców, dotyczącej transplantacji narządów zarówno od zmarłych, jak i żywych dawców. Zaproszenia na nią dostali między innymi dyrektorzy szkół ponadpodstawowych.

– Dla każdego z nas byłaby to na pewno bardzo trudna decyzja i mówić o tym też wcale nie jest łatwo. Stąd nasze wyjście do młodzieży szkolnej, do prawie dorosłych ludzi. By uświadomić ich i by w swoich rodzinach też ten temat przedyskutowali. Bo my w codziennym pędzie życia w ogóle o tym nie myślimy. Zaczynamy dopiero, gdy tragedia dotyka nas bezpośrednio – zauważa Dariusz Tumulec.

Według statystyk Poltransplantu, do końca kwietnia tego roku w całej Polsce doszło do 174 pobrań od zmarłych dawców, przeszczepiono łącznie 562 narządy. W całym 2022 roku takich dawców było 445. Przeszczepiono od nich 1402 narządy.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia