Busnex po raz drugi. Będą chińskie autobusy dla Ostrowca?

Po raz drugi gmina Ostrowiec rozstrzygnęła przetarg na zakup dziewięciu elektrycznych autobusów. Tym razem również wybrano pojazdy marki Yutong.

Przypomnijmy, że w grudniu firma Solaris, która startowała w przetargu odwołała się od jego rozstrzygnięcia, zarzucając swojemu konkurentowi – firmie Busnex- że jej produkt nie spełnia wymogów przetargu, szczególnie w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych.

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała gminie Ostrowiec odtajnienie dokumentów złożonych przez Busnex Poland i ponowne przeanalizowanie ofert.

Tym razem również wybrano ofertę firmy produkującej autobusy marki Yutong.

– Ponownie wybraliśmy ofertę firmy Busnex Poland za kwotę 20 milionów 457 tysięcy złotych, która uzyskała 94,38 punktu. Firma Solaris miała punktów 86,81, kwota zaoferowana w przetargu to 24 miliony 132 tysiące złotych – informuje Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i dodaje: – Oprócz różnicy cenowej braliśmy też pod uwagę kryteria techniczne. Autobusy firmy Busnex mają zdecydowanie dłuższy okres gwarancji – 72 miesiące oraz lepszą punktację w zakresie zużycia energii. Punktacja związana z eksploatacją i właściwościami technicznymi była niższa, różnica wynosiła około 3 punktów.

Teraz gmina czeka na ewentualne kolejne odwołanie firmy Solaris, która jak ustaliliśmy, jeszcze nie określiła, czy będzie je składać. Jeśli nie, umowa z Busnex Poland zostanie podpisana pod koniec lutego.

Do Ostrowca trafi wówczas dziewięć autobusów Yutong E9. Ten „elektryk” może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów, jest dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Jest wyposażony w klimatyzację, tablice LED i LCD informacji pasażerskiej, system monitoringu wizyjnego oraz ładowarki USB.

Przypomnijmy, że w ramach projektu „Ekologiczny transport miejski” gmina Ostrowiec kupiła już 23 nowe autobusy – hybrydy Solaris, diesle MANa i ostatnio osiem pojazdów elektrycznych, także firmy MAN.

/sla/

Ważne wydarzenia