Rząd dzieli pieniądze. Marzena Dębniak liczy, że mieszkańcy rozliczą PiS w wyborach

Powiat ostrowiecki bez wsparcia finansowego ze strony rządu na rozbudowę dróg. Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził podział środków z Rządowego Programu Rozwoju Dróg i odrzucił wszystkie 7 wniosków ostrowieckiego starostwa. Starosta Marzena Dębniak ostro komentuje takie decyzje rządzących.

– Premier zdecydował, że mieszkańcy powiatu ostrowieckiego nie zasługują w żadnym wypadku na bezpieczne drogi powiatowe. Widocznie jesteśmy mieszkańcami drugiej kategorii. Boli mnie, że wśród odrzuconych wniosków jest droga Podgórze-Wiktoryn, bo już pięć razy była składana do różnych projektów i wciąż jest bez dotacji. Powiat kielecki z kolei uzyskuje w tym naborze dostaje na jedenaście dróg, powiaty konecki, staszowski na pięć, a powiat ostrowiecki na żadną. W tym roku są wybory parlamentarne i mam nadzieję, że mieszkańcy właściwie zagłosują – mówi starosta Dębniak.

Samorząd chciał dzięki dotacjom wyremontować w tym roku odcinek drogi z Kunowa do Janika, wspomnianą drogę łączącej Podgórze z Wiktorynem, drogę w Borii, w Antoniowie ulicę do granicy z Siennem, drogę relacji Szewna-Miłków oraz Bodzechów – Przyborów, a także drogę z Waśniowa do Mominy. To ważne drogi powiatowe, które są w bardzo złym stanie.

Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego podkreśla, że program rozwoju dróg od lat jest dla samorządów jednym z ważniejszym źródeł środków zewnętrznych na inwestycje drogowe. – Obecnie to właściwie jedyne źródło zewnętrzne dostępne dla samorządów na realizację takich zadań. Otrzymania funduszy unijnych na budowy, przebudowy, remonty dróg w nowym okresie programowania praktycznie nie mamy już możliwości – wyjaśnia.

Gmina Ostrowiec złożyła do programu 5 wniosków, a otrzymała dofinansowanie na jedno zadanie – 1,5 miliona złotych, czyli nie więcej niż 70 proc. wartości inwestycji na przebudowę dwóch ulic – Kościuszki i Klimkiewiczowskiej. Dofinansowania nie otrzymały pozostałe 4 wnioski. Jeden z nich dotyczy remontu trzech ulic – Śliskiej, Różanej oraz Niskiej. Samorząd wnioskował też o rozbudowę w wieloletniej perspektywie ulic Leśnej, Malinowej i Jarzębinowej, a także o budowę ulic Północnej i przebudowę ulic Szkolnej, Spółdzielczej i Browarnej. Zadania te, tak, jak inwestycje samorządu powiatowego, znajdują się na liście rezerwowej.

Dotację na odbudowę mostu w miejscowości Brzóstowa otrzymała z tego programu gmina Ćmielów. Gmina Bałtów w ramach jednego zadania wyremontuje odcinki dróg w Skarbce Dolnej oraz w Pętkowicach. Gmina Waśniów otrzymała dotacje na remont gminnej drogi we Wronowie.

/mag/

Ważne wydarzenia