We Włostowie rozpoczęto budowę rolniczego Inkubatora Przemysłowego

Fot. Tomasz Staniek- Starosta Opatowski

Na terenie dawnej cukrowni Włostów w powiecie opatowskim, oficjalnie rozpoczęto budowę Inkubatora Przemysłowego, który docelowo ma być częścią zaplanowanego tam Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej.

Powiat opatowski w 2020 roku kupił 8 – hektarowy teren w gminie Lipnik, przy drodze krajowej, na którym kiedyś działała Cukrownia Włostów. Zamierza stworzyć tam Centrum, a całe przedsięwzięcie podzielił na trzy etapy

– Pierwszą inwestycją jest inkubator przemysłowy to będzie hala pod wynajem o powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych. Z zapleczem biurowym, parkingiem i miejscem, które może służyć jako miejsce wystawowe i handlowe – informuje starosta opatowski Tomasz Staniek.

Zakończenie tego etapu jest planowane na przełom roku 2023 i 2024, a kosztować ma ponad 35 milionów złotych. 25 milionów pochodzi z programu Polski Ład. Około 3 milionów złotych na uporządkowanie terenu pochodziło z funduszu dla gmin popegeerowskich, a ponad 7 milionów złotych z budżetu powiatu.

– Kolejna jest Manufaktura Spożywcza. Jesteśmy teraz na etapie tworzenia planu użytkowego. Kolejną inwestycją będzie Agro Freshpark, czyli centrum logistyczne dystrybucji płodów rolnych i przetworów rolno – spożywczych.

Całe Świętokrzyskie Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej ma kosztować około 200 milionów złotych i powstanie dopiero za kilka lat. Powodzenie przedsięwzięcia jest uzależnione także od tego, czy powiatowi uda się znaleźć partnerów. Samorząd zamierza prowadzić samodzielnie tylko Inkubator z halami na wynajem.

– Na pewno chcielibyśmy włączyć w to rolników, przedsiębiorców, stowarzyszenia tak aby „dać wędkę”. Rolnicy, którzy wiedzą najlepiej jak produkować i jak potem ten towar przetwarzać, będą mogli sami podejmować te decyzje – wyjaśnia Tomasz Staniek.

Prace przy fundamentach Inkubatora Przemysłowego właśnie ruszyły.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia