Mała Eryczka walczy o sprawność. Możemy jej pomóc

Eryczka i(z lewej) Ingrid są bliźniaczkami. Jedna drugiej nie opuszcza. Fot. archiwum prywatne

Eryczka Adamczyk, niespełna pięcioletnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego znów potrzebuje pomocy. Dziewczynka urodziła się jedną nóżką krótszą aż o 14 centymetrów.

Mimo tego, co już udało się zrobić, jeszcze przez dłuższy czas potrzebować będzie operacji i rehabilitacji.

– Eryczka jest po czwartej operacji w swoim krótkim życiu. Wreszcie doszliśmy do momentu, kiedy mogliśmy założyć jej tak zwany apara Lizarowa, dzięki któremu kość już jest wydłużona o prawie 5 centymetrów. Udało się to zrobić ładnie, sprawnie i bez komplikacji – mówi Ernesta Adamczyk, mama Eryczki.

Cały proces jest ogromnie bolesny i uciążliwy. Dziecko ma wbitych w kość dziesięć drutów. Robią się przy nich infekcje, a opatrunki trzeba zmieniać nawet trzy razy dziennie. Mimo to dziewczynka to żywe srebro. Uwielbia bawić się ze swoją siostrą bliźniaczką, jest rezolutna i ciekawska. Chętnie chodzi do przedszkola, gdy tylko jest to możliwe. Po zdjęciu aparatu za około 5 miesięcy, nadal będzie potrzebowała protezy, bo jej nóżka wciąż jest za krótka.

– Następny etap leczenia to operacja kolanka, które jest dosyć koślawe. Potem za 4 lata znów będziemy zakładać aparat do wydłużenia nóżki.

Dziecko jest pod opieką Polikliniki Ortop w Poznaniu, gdyż jest to jedno z dwóch miejsc w Polsce gdzie leczy się tego typu skomplikowane wady.

– Aż w końcu, o czym marzy cała nasza rodzina, a przede wszystkim Eryka, nóżki się zrównają i będzie mogła bez żadnych barier i protez, normalnie funkcjonować – mówi mama dziewczynki.

Liczne operacje, wizyty lekarskie, dojazdy do kliniki, rehabilitacja oraz środki medyczne a także przyszłe protezy to ogromny koszt, z którym rodzice dziecka nie są w stanie sobie poradzić. Mieszkańcy Ostrowca już nie raz okazali dziewczynce wielkie serce i mogą to zrobić ponownie.

Najprościej – przekazując 1,5 procent podatku na jej leczenie lub wspomagając zbiórkę prowadzoną przez ostrowiecką Fundację „Bo w Nas jest Moc”, której jest podopieczną.

Chcąc przekazać 1,5- procenta podatku należy wpisać w zeznaniu numer KRS: 0000396361 i podać cel szczegółowy: 0047381 Eryka Adamczyk.

/sla/

Ważne wydarzenia