31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. U nas też wiele się będzie działo!

Fot. materiały prasowe WOŚP

Przed nami 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Ostrowcu i ościennych gminach, niedziela 29 stycznia upłynie pod znakiem grania „do końca świata i o jeden dzień dłużej”.

Zebraliśmy dla Was informacje, co ciekawego będzie się działo. Oczywiście od rana na ulicach Ostrowca i innych miejscowości trwać będzie kwesta. Wolontariusze zbierać będą pieniądze do puszek, ale część z nich będzie też posiadała terminale umożliwiające płatność kartą. Ostrowiecki sztab WOŚP zarejestrował w tym roku 300 wolontariuszy.

Ostrowiec Świętokrzyski

Już trwają licytacje internetowe.

– Mamy pozycje książkowe na Allegro, vouchery na zabiegi kosmetyczne, wśród gadżetów znalazł się nawet komplet bielizny erotycznej. Jest figurka świętego Floriana i piękny anioł wykonany przez osoby niepełnosprawne z podpisem Jurka Owsiaka – mówi szef ostrowieckiego sztabu WOŚP Dariusz Czupryński i dodaje, że na aukcjach jest też oczywiście wiele gadżetów typowo „orkiestrowych”.

Jak co roku w licytacje włączyły się ostrowieckie samorządy. Starosta Marzena Dębniak przekazała do zlicytowania obraz ostrowieckiego artysty Tomasza Kandyby, torbę sportową, zbiór opowiadań ,,Klechdy Świętokrzyskie” oraz trzy zestawy gadżetów. Prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński zaprezentował natomiast zdjęcie stadionu KSZO przy ulicy Świętokrzyskiej z podpisami reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej, która zagrała tam w listopadzie.

Bieg „Policz się z cukrzycą”

W dzień finału wiele będzie się działo pod względem sportowym.

Po raz szósty sztab ze stowarzyszeniem OstroBiec organizuje bieg „Policz się cukrzycą” w Parku Miejskim. Ostrowieckie Morsy i Foczki ustawią tam natomiast basen, w którym będzie można pomorsować. Wszystko oczywiście za datki wrzucane do puszek.

Start biegu i marszu na 1,5 kilometra zaplanowano na godzinę 10.30, a na 11 bieg i marsz na 5,5 kilometra. Od 11 do 13 ma się odbywać morsowanie.

Impreza na Dziedzińcu WOŚP

Finałowa impreza odbędzie się na Dziedzińcu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Ostrowieckim Browarze Kultury.

– Zaczynamy o godzinie 16 na dziedzińcu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Ostrowieckim Browarze Kultury – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. – Wystąpią nasze lokalne zespołu The Hoods, Maryland, ale oprócz tego zespół Awersja. Mdrummer, a gwiazdą wieczoru będzie Witek Muzyk Ulicy. Ten koncert około godziny 19.

Światełko do Nieba o godzinie 20 odbywać się będzie w formie bez wystrzałów, ale mimo to ma być widowiskowe.

W „kulturalny” finał WOŚP włączają się także Biuro Wystaw Artystycznych, gdzie tworzone będą święcące lampiony oraz Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie już powstają między innymi zakładki do książek i ręcznie robiona biżuteria. Organizacje pozarządowe i ich wolontariusze także zaproszą na warsztaty – będą tworzone płócienne torby, plecione warkoczyki, ustawiona zostanie również fotobudka.

Między koncertami na scenie licytowane będą ciekawe gadżety. Będzie też tort, którego licytacja będzie ważną kulminacją imprezy.

Szpital powiatowy

W Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu, w niedzielę od rana będzie można przeprowadzić szybkie badanie w kierunku wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Dariusz Tumulec, dyrektor szpitala mówi, że choroba jest podstępna i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Często po wykryciu okazuje się, że pacjent ma już marskość wątroby, czego wcześniejsza diagnoza pozwoliłaby uniknąć. Są natomiast leki, które skutecznie to zapalenie leczą.

I dlatego namawia, by w niedzielę od godziny 9 przyjść do szpitala, gdzie w holu głównym będzie można wykonać badanie. Trwa ono chwile, pobierana jest kropla krwi z palca, podobnie jak w przypadku pomiaru poziomu cukru. Nie trzeba jednak być ma czczo, a wyniki będą bardzo szybko.

Ćmielów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w niedzielę także w Ćmielowie. W Domu Kultury jak co roku organizowana jest impreza finałowa z koncertami i licytacjami gadżetów. Wystąpią dzieci i młodzież z przedszkola i szkół podstawowych z gminy Ćmielów, podopieczni i instruktorzy z Domu Kultury.

Uczestnicy zabawy wspólnie odśpiewają też hymn WOŚP.

Nie zabraknie ciekawych licytacji. Przede wszystkim porcelany, którą Ćmielów stoi. Będą kubeczki, filiżanki i figurki, których fundatorami są Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież oraz Fabryka AS Adama Spały. Wylicytować będzie też można wiele innych przedmiotów i usług, w tym słodkości i torty przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Do wylicytowania będzie też wycieczka z KGW Piaskowe Babki.

Przed mieszkańcami Ćmielowa wystąpi też zespół RanDevu. Początek imprezy o godzinie 16.

Kunów

W Kunowie jak co roku działa oddzielny sztab, a w niedzielny ranek 45 wolontariuszy wyjdzie na ulice, by zbierać pieniądze do kolorowych puszek. Kwesta potrwa od godziny 8 do mniej więcej 13 – 14.

Na popołudnie zaplanowano imprezę finałową w budynku Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej. Rozpocznie się o 15.30, zagrają między innymi zespół muzyczny Fax, duet Inula, orkiestra Polowa Polskich Drużyn Strzeleckich. Zatańczą dzieci i dorośli ze szkoły Dance Academy Julii Kutery.

Licytowana – już po raz kolejny – będzie koszulka wieloletniego wolontariusza z Kunowa – nieżyjącego już Szymona Pająka.

I nie będzie to jedyna licytacja, bowiem do kupienia jest mnóstwo ciekawych gadżetów, usług i niespodzianek przygotowanych przez mieszkańców gminy Kunów. Będzie też, już tradycyjnie, ogromny i kolorowy Bombowy Tort, który przygotowuje co roku Barbara Bombińska.

A o 20 tradycyjne Światełko do Nieba, które w tym roku ma być niespodzianką.

Radio Ostrowiec

Radio Ostrowiec także wspiera 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Na aukcję WOŚP ostrowieckiego Sztabu przekazujemy – dwa vouchery na emisję reklamy w Radiu Ostrowiec. Każdy z nich to tygodniowy sponsoring Prognozy Pogody. Mamy też dla Was trzy vouchery na nagranie w Radiu Ostrowiec w formie spotu dowolnych życzeń. Każdy z nich uprawnia do pięciokrotnej emisji w ciągu dnia. Szukajcie naszych licytacji na Allegro i podczas Wielkiego Finału w niedzielę, 29 stycznia!

Ważne wydarzenia