Mieszkańcy Chmielowa chcą innego przebiegu obwodnicy Ostrowca. Zapowiadają walkę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach wybrała wykonawcę dokumentacji projektowej dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Za około 8 milionów 200 tysięcy złotych przygotować ma ją firma Mosty Katowice. Gotowa ma być do końca I kwartału przyszłego roku.

Obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 9 na odcinku Rudka – Jacentów o długości blisko 13 kilometrów ma biec po nowym śladzie, między innymi przez Chmielów w gminie Bodzechów. 37 domów w tej miejscowości ma zostać wyburzonych. Mieszkańcy się na to nie zgadzają. -Osiedliliśmy się na tym terenie w ciszy i spokoju, a teraz ktoś decyduje za naszymi plecami o naszym życiu – mówi pan Mariusz, który po latach emigracji zarobkowej wybudował tam dom.
Zaznacza, że on i jego sąsiedzi nie zostali przez nikogo powiadomieni o wydanej w 2014 roku decyzji środowiskowej dla inwestycji. Domagają się przywrócenia terminu na odwołanie się od tej decyzji i unieważnienia obecnej. Pisma w tej sprawie już złożyli.

Mieszkańcy Chmielowa lobbują też u ostrowieckich i świętokrzyskich posłów oraz ministra infrastruktury za zmianą przebiegu drogi. Proponują poprowadzenie jej wzdłuż torów kolejowych – przez samo miasto. – Ta obwodnica inaczej będzie miała tylko charakter tranzytowy, bo ciężkie samochody i tak będą wjeżdżać do Ostrowca, do huty i dla miasta lepiej tu budować odpowiednią infrastrukturę – twierdzi pan Mariusz. – Ciężki ruch samochodów, które chcą dotrzeć do huty i innych przedsiębiorców nadal w Ostrowcu będzie się odbywał zakorkowaną ulicą Sandomierską, ulicą Kilińskiego. Ten ruch nadal będzie szedł przez miasto, które nie ma odpowiedniej infrastruktury. Panu ministrowi, lokalnym władzom, parlamentarzystom wskazujemy inny przebieg drogi, który nie zniszczy Chmielowa i będzie służył miastu Ostrowiec – dodaje.

Mieszkańcy Chmielowa zapowiadają, że nie odpuszczą i będą walczyć o swoją miejscowość do końca. – Będziemy się przypinać do koparek w tej kwestii, tak, jak w Augustowie. Jesteśmy zdeterminowani i nie pozwolimy, żeby przez naszą wieś, przez nasze domy przechodziła ta obwodnica – zapowiada pan Mariusz.

7 lutego spotkanie dla mieszkańców Chmielowa organizuje radny i sołtys Krzysztof Kubicki. Odbędzie się w szkole podstawowej w Chmielowie o 17.00. Zaproszenie na nie trafi także do ministra Andrzeja Adamczyka.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia