Do Krakowa pojedziemy pociągiem, ale z przesiadką. Radni apelują o więcej połączeń

Radni powiatu ostrowieckiego apelują do marszałka województwa świętokrzyskiego o zwiększenie ilości połączeń kolejowych, szczególnie ze stolicą regionu. To ich odpowiedź na zmiany w rozkładzie jazdy, wprowadzone w połowie grudnia.

Przypomnijmy, że w nowym rozkładzie zlikwidowano dwa bezpośrednie połączenia kolejowe z Ostrowca do Krakowa o godzinie 8.53 i 16.15. Przy czym te same pociągi odjeżdżają z Kielc, natomiast pasażerów podróżujących z Ostrowca pozbawiono możliwości dojazdu do stolicy regionu na czas.

Urząd Marszałkowski w Kielcach winą za zmniejszenie liczby połączeń obarczył urzędników z Krakowa i Koleje Małopolskie.

– Ubolewamy nad zaistniałą sytuacją i będziemy nadal starać się o zmianę podejścia sąsiadów z Krakowa, a do tego czasu dążyć do uatrakcyjnienia oferty połączeń wewnątrzregionalnych – napisano w oświadczeniu Zarządu Województwa.

Inaczej sprawę widzi Magdalena Opyd, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego.

– Obecny rozkład jazdy jest wynikiem negocjacji przeprowadzonych przez przedstawicieli województwa małopolskiego i województwa świętokrzyskiego. Co istotne, wypracowane rozwiązanie uwzględnia uwagi i argumenty obu stron. Nie rozumiemy więc przerzucania odpowiedzialności za wynik negocjacji na województwo małopolskie – mówi Magdalena Opyd. – Myślę, że w tym wypadku warto też podkreślić, że obowiązkiem każdego samorządu województwa jest zapewnienie odpowiedniego standardu obsługi pasażerów na terenie, za których ten samorząd odpowiada.

Zdaniem radnych powiatowych, połączeń kolejowych z Ostrowca nadal jest stanowczo za mało. Na ostatniej sesji podjęli uchwałę, apelując do władz wojewódzkich o ich zwiększenie.

– Ze zdziwieniem przyjęliśmy informację o likwidacji części połączeń na trasie Ostrowiec Świętokrzyski – Kraków. Niezadowoleni są przede wszystkim mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, którzy z nich korzystali. Dlatego prosimy, aby stosowane zmiany zostały uwzględnione podczas korekty rozkładów jazdy w tym roku – mówi Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu.

Świętokrzyski urząd podjął ostatecznie decyzję o uruchomieniu od 1 stycznia połączenia z Ostrowca do Kielc, które umożliwi „złapanie” pociągu do Krakowa o godzinie 10.32 i 18.24.

Od Nowego Roku uruchomiono też dodatkowe połączenia ze Skarżyska – Kamiennej do Ostrowca o godzinie 10.16, z Kielc do Skarżyska o 19.55, z Kielc do Ostrowca o 16.26.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia