Świąteczne choinki będą rozdawane podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowegow Ostrowcu

Fot. Sławek Rakowski

Kiermasz świąteczny i akcja rozdawania choinek czekają na mieszkańców Ostrowca przed świętami.

Kiermasz na Rynku trwać będzie od piątku 16 do niedzieli 18 grudnia. Sama Wigilia miejska została przeniesiona do Ostrowieckiego Browaru Kultury.

– To będzie dokładnie na tydzień przed świętami więc będzie można zaopatrzyć się w fajne ozdoby tworzone w warsztatach osób niepełnosprawnych czy środowiskowych domach pomocy, ale też twórców ludowych, którzy pojawią się na ostrowieckim Rynku – zapowiada Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. – Będzie też dobre, kulinarne dziedzictwo, potrawy wigilijne, pierogi.

Na Rynku stanąć ma ponad 20 stoisk, które czynne będą w ciągu tych trzech dni w godzinach od 15 do 20.

Na piątek, 16 grudnia na Rynku na godzinę 16 zaplanowano tradycyjne już rozdawanie choinek. Przygotowano 400 sadzonek dwóch rodzajów świerku – conika oraz srebrnego, w donicach.

– Będziemy je rozdawać mieszkańcom w zamian za plastikowe nakrętki, które później przekażemy na cele charytatywne – mówi Mariusz Kałuża z Wydziału Ekologii i Infrastruktury Urzędu Miasta. – Można też zaśpiewać kolędę albo złożyć życzenia.

Dodaje, że nakrętek na wymianę musi być przynajmniej około 20, a całe spotkanie ma mieć też wymiar edukacyjny.

– To wydarzenie chcemy połączyć z akcją edukacyjną dotyczącą jakości powietrza, które w okresie zimowym bardzo nam doskwiera. Będziemy prowadzić wśród mieszkańców działania edukacyjne z zakresu ograniczania niskiej emisji, roli drzew, poprawy jakości powietrza.

Przedświąteczny weekend zakończy w niedzielę miejska Wigilia, która ze względu na warunki pogodowe została przeniesiona do Ostrowieckiego Browaru Kultury. Tam od godziny 15 rozpoczną się występy, będą życzenia od samorządowców i łamanie się opłatkiem. Na dziedzińcu Browaru także stanąć mają stragany.

/sla/

Ważne wydarzenia