Krótsze oczekiwanie na wizytę u specjalisty urologa. Carint w Ostrowcu zatrudnia nowych lekarzy

Źródło: Carint

Łatwiejszy dostęp do lekarza specjalisty urologa mają mieszkańcy miasta i powiatu ostrowieckiego. Spółka medyczna GVM Carnit, która ma podpisany kontrakt z NFZ-etem na świadczenia w poradni urologicznej zatrudniła nowych specjalistów, co znacznie skróci czas oczekiwania na wizytę. W diagnozie pacjentów pomóc ma kupiony nowoczesny sprzęt do badań ultrasonograficznych.

– Diagnostyka USG w naszej poradni oparta jest na trzech sondach do badań chorób układu moczowego, nerek i prostaty. Dodatkowo dysponujemy sondą USG endorektalną, która pozwala obrazować prostatę w 3D. Dzięki temu możemy dokładniej określić zmiany ogniskowe u pacjentów. A w dzisiejszych czasach, niestety, nowotwory prostaty w mężczyzn są powszechne – mówi doktor Piotr Olechowski.
W Polsce rak prostaty zajmuje drugie miejsce pod względem śmiertelności mężczyzn w wyniku chorób nowotworowych.
– Teraz mamy też możliwość dokładnej wizualizacji struktur anatomicznych, zmian oraz zlokalizowania kamieni nerkowych. Bardzo czuły Doppler umożliwia wizualizację przepływu krwi w jądrach oraz tętnicach prącia, co pozwala na sprawdzenie jej przepływu, a porównanie ciśnienia tętniczego krwi przed oraz podczas erekcji może okazać się niezmiernie pomocne w wyjaśnieniu przyczyn różnych zaburzeń – dodaje dr Wojciech Baran.
Lekarze podkreślają, że w przypadku niepokojących objawów nie powinniśmy czekać tylko natychmiast zgłosić się do lekarza.
– Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, każdy mężczyzna po 45 roku życia powinien zgłosić się do urologa na badania profilaktyczne. Oprócz badań związanych z wiekiem, lekarza powinien odwiedzić każdy, kto ma jakiś niepokojący objaw, np. obecność krwi w moczu, dolegliwości dyzuryczne, czyli pieczenie podczas oddawania moczu, ale także wszelkie inne dolegliwości bólowe związane z układem moczowo-płciowym – wskazuje doktor Olechowski. I dodaje, że wskazanie do badań profilaktycznych dotyczy nie tylko osób w średnim i starszym wieku, ale także ludzi młodych. – Starsi mężczyźni powinni zadbać o wykonanie badania gruczołu krokowego, a młodsi już w wieku 18 lat powinni poddać się badaniu jąder w kierunku chorób nowotworowych – zaznacza dr Olechowski.
Z kolei w przypadku chorób kobiecych lekarze zwracają uwagę na rosnącą liczbę pacjentek, które mają problemy z nietrzymaniem moczu. Wiele kobiet zwraca się też o pomoc w przypadku dysfunkcji dna miednicy, które związane są najczęściej z urazami powstałymi na skutek porodu.
– Obecnie, dzięki działaniom profilaktycznym, choroby nowotworowe są znacznie wcześniej wykrywane, co pozwala nam na skuteczne leczenie i pozbycie się choroby u pacjenta. A wykluczenie podejrzenia choroby daje pacjentowi komfort psychiczny – mówi doktor Olechowski.
Poradnia urologiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się w budynku Centrum Kardiologii GVM Carint przy ul. Szymanowskiego 13. zarejestrować się można pod nr. tel.: +48 662 002 091.
Pacjent musi posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
Przypomnijmy, że Centrum medyczne GVM Carint Serce i Zdrowie powstało jesienią 2020 roku. Początkowo uruchomiło odpłatne poradnie i leczenie zabiegowe w zakresie: urologii, ortopedii, a następnie w zakresie reumatologii i leczenia żylaków kończyn dolnych. To właśnie w nim odbyły się pierwsze w województwie świętokrzyskim nowoczesne operacje prostaty przy pomocy lasera holmowego. W minionym roku ostrowiecki Carint uruchomił 4 poradnie specjalistyczne w ramach NFZ: dermatologiczną, urologiczną, ortopedyczną i proktologiczną.
Więcej informacji znaleźć można na stronach: www.gvmcarint.eu oraz www.serceizdrowie.pl

/pcr/

Podziel się

Ważne wydarzenia