Krzemionki i neolityczny Mikołaj zapraszają na weekend

Na odwiedzających Rezerwat Krzemionki w najbliższą sobotę i niedzielę 3 i 4 grudnia czekać będzie w pradziejowej osadzie nietypowy gość – pierwowzór Mikołaja z epoki kamienia.

– To nie będzie taki typowy Mikołaj w czerwonym stroju, ale taki Mikołaj neolityczny, ubrany w skóry. Będzie opowiadał o tradycjach, które mają czasem zaskakującą genezę. Będzie się skupiał na bardzo dawnych tradycjach, zapomnianych, albo takich, o których nigdy nie słyszeliśmy – mówi Beata Celebańska z Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach.

Z krzemionkowskim Mikołajem w godzinach otwarcia muzeum będzie można porozmawiać o pewnym brodatym człowieku, który zainicjował tradycję obdarowywania się prezentami w okresie przesilenia zimowego. Opowie on o tradycjach mikołajkowych z różnych zakątków świata.
Bilet do wioski neolitycznej i chaty neolitycznego mikołaja będzie kosztował 5 złotych. Niezależnie od tego muzeum zaprasza w sobotę na poświęcone bożonarodzeniowym zwyczajom warsztaty w ramach 'soboty w muzeum’. -Podczas warsztatów powiązanych z tradycjami świątecznymi będzie przygotowywać eko-ozdoby na choinki. Będzie można je wziąć ze sobą do domu, ale chcemy też przyozdobić naszą, muzealną choinkę – dopowiada Beata Celebańska.

Podczas zajęć mowa będzie także o świątecznych tradycjach kultywowanych na polskiej wsi w latach 20. XX wieku, a więc wtedy, kiedy odkryto kopalnie w Krzemionkach – dodaje Beata Celebańska.

Udział w warsztatach to koszt 15 złotych. Zaplanowano je na godzinę 11.00 i jak zawsze należy się na nie zapisać. Jeżeli zainteresowanie udziałem w tych warsztatach będzie duże – to podobne zostaną zorganizowane także w niedzielę. Rezerwacji można dokonać pod nr telefonu 41 260 55 51 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia