Kolejne nowe autobusy już jeżdżą. To MANy z silnikiem diesla

Fot. MZK Ostrowiec

Zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego tygodnia, we wtorek, 15 listopada Miejski Zakład Komunikacji wypuścił na ostrowieckie ulice kolejne nowe autobusy.

Tym razem są to MANy z silnikiem diesla i tak zwaną miękką hybrydą, która umożliwia odzyskiwanie energii.

– Dziewięć kolejnych autobusów, MAN z silnikiem Euro 6 wyjechało na ulice i to nie koniec. Dzisiaj bowiem podpisujemy umowę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie dziewięciu autobusów elektrycznych, które też za około 300 dni zasilą nasz tabor – informuje Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca.

Chodzi konkretnie o dofinansowanie w wysokości ponad 4,6 milionów złotych z funduszy unijnych, które we wrześniu przekazał miastu Urząd Marszałkowski. Te pieniądze uzupełnią już otrzymane dotacje na projekt „Ekologiczny transport miejski”, obejmujący między innymi właśnie całkowitą wymianę taboru.

Wizualnie transport publiczny w Ostrowcu zmienia się, ale muszą za tym pójść także zmiany organizacyjne i modyfikacja samej siatki połączeń. Ta – jak zaznacza prezydent miasta – i tak zmieni się w najbliższych miesiącach.

– Nowe autobusy będą jeździć po naszym mieście więc i komunikacja musi się zmienić. Zmieni się w sposób automatyczny, z chwilą rozpoczęcia przebudowy drogi wojewódzkiej, a więc Alei 3 Maja, ulicy Denkowskiej, Okólnej i Radwana. Samo to wymusi modyfikację siatki połączęń.

Przypomnijmy, że na początku listopada wyjechały pierwsze nowe autobusy- hybrydy Solarisa. W produkcji już jest osiem elektryków MANa, które do Ostrowca trafić mają do końca roku. Na kolejnych dziewięć już ogłoszono przetarg.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia