Gmina Ćmielów zajmie się dystrybucją węgla. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo

Fot. archiwum

Gmina Ćmielów chce uczestniczyć w dystrybucji węgla dla swoich mieszkańców. Zgłosiła już zapotrzebowanie do Urzędu Wojewódzkiego.

– Złożyliśmy deklarację uczestnictwa i ilości węgla, która musi się zgadzać z wcześniej składanymi przez mieszkańców dokumentami. W naszej gminie dodatek węglowy otrzymało 1629 wnioskodawców. Trzeba pomnożyć to przez dwie tony, to razem 3600 ton – mówiła na antenie Radia Ostrowiec Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Według zapowiedzi, rząd chce zagwarantować samorządom cenę węgla od importerów w wysokości 1,5 tysiąca złotych za tonę. Samorządy mogłyby sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie do 2 tysięcy złotych za tonę. Gospodarstwo domowe będzie mogło kupić do dwóch ton węgla, a w grudniu bądź w styczniu będzie możliwość dokupienia kolejnych wolumenów.

Jak mówi Joanna Suska, mieszkańcy już pytają kiedy i gdzie będą mogli opał kupić.
– Dystrybucja byłaby przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Ćmielowie, mamy zabezpieczony plac oraz wagę. jesteśmy przygotowani i czekamy. Najważniejsze, aby węgiel w ogóle się pojawił, z resztą sobie poradzimy – dodaje.

Samorządowcy mają jednak swoje uwagi. do projektu ustawy. Chcą między innymi zapisu o tym, kto będzie odpowiadał za jakość dostarczonego im węgla, a także rozszerzenia zakresu podmiotów, które w ich imieniu będą sprzedawać węgiel. To ważne w przypadku gmin, które nie mają spółek komunalnych.

/sla/

Ważne wydarzenia