Wielkie wydarzenie dla nauczycieli i uczniów szkoły muzycznej z udziałem ministra kultury

– Na naszych oczach tworzy się historia – mówiła Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas dzisiejszej uroczystości wmurowania w ściany powstającej sali koncertowej kapsuły z aktem erekcyjnym.

W uroczystości udział wziął minister kultury Piotr Gliński, a także między innymi poseł PiS Andrzej Kryj i senator Jarosław Rusiecki, starosta Marzena Dębniak i prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. Dokument poświęcił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wspomniani – oraz dyrektor szkoły – podpisali dokument. Informujący o inwestycji akt erekcyjny został zamurowany w ścianę holu budynku sali koncertowej. – Czeka nas jeszcze trzeci etap tej inwestycji, czyli wykończenie i wyposażenie sali koncertowej i będziemy na pewno uroczyście ją otwierać – mówiła dyrektor szkoły. Krótko przypomniała historię budowy sali koncertowej i najważniejsze daty – 21 grudnia 2012 roku czyli przekazanie przez starostwo powiatowe budynku i działki pod budowę oraz 25 września 2020 roku, gdy resort kultury, po nieudanych próbach pozyskania dotacji ze środków unijnych, zdecydował się wyasygnować fundusze z własnego budżetu. Budowa rozpoczęła się w roku 2021 i jest szansa, że zakończy się w 2023.

– W kulturę nie tylko warto, ale trzeba inwestować. Także w takich miejscowościach, miastach, jak Ostrowiec Świętokrzyski – mówił Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Cieszę się, że możemy realizować tę inwestycję. Przed chwilą miałem okazję oglądać malutką salę koncertową w budynku szkoły. To sympatyczna sala, ale na pewno nie na miarę XXI wieku. Nasze dzieciaki, także w Ostrowcu Świętokrzyskim będą miały szansę pracować, uczyć się we wspaniałych warunkach – zaznaczał.

Także uczniowie podkreślają, że występy na dużej scenie to ważne momenty, dla których poświęcają swój czas podczas mozolnych ćwiczeń. – Ta sala koncertowa to dla nas nagroda za naszą pracę, także dla absolwentów. Ja na przykład już nie będę miała szansy zagrać na tej scenie, jako uczennica, ale cieszę się, że moje młodsze rodzeństwo, koledzy i koleżanki będą mięli takie warunki do rozwoju – mówi Matylda Szklarska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego szkoły muzycznej.

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert uczniów i nauczycieli w małej sali kameralnej placówki.

Minister Piotr Gliński zapowiedział się dziś także w Muzeum Historycznym i Rezerwacie Krzemionki. Muzeum od tego roku jest współprowadzone i współfinansowane przez resort kultury.

/mag/

 

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia