Nowe autobusy już w Ostrowcu. Na razie stoją w bazie

Nowe, pomarańczowo – czarne autobusy, zostały zauważone na ostrowieckich ulicach.  Kupiło je miasto w ramach projektu „Ekologiczny transport miejski”. Na razie jednak nie przewożą pasażerów.

Jak informuje Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji, na terenie nowej bazy na ulicy Samsonowicza stoi już siedem nowych autobusów. Sześć hybryd Solarisa i jeden autobus diesel firmy MAN.
– Pojazdy są jeszcze niezarejestrowane i są w trakcie odbiorów. Chcielibyśmy zakończyć ten proces do końca października, tak by gmina Ostrowiec mogła przekazać nam pojazdy formalnie i aby na początku listopada mogły wyjechać na ulice – mówi Jarosław Kateusz.

Wyjaśnia też, że obecność autobusów na ulicach związana była ze szkoleniem kierowców, które zakończyło się w środę, 5 października.
– Były na ulicach, ponieważ każdy z kierowców przejechał się, był pokazywany styl jazdy i sposób taki, by był jak najbardziej ekonomiczny pod kątem spalania paliwa. Są to zupełnie inne pojazdy niż te, które mamy obecnie – tłumaczy prezes.

Do końca października flotę Miejskiego Zakładu Komunikacji zasilić ma jeszcze osiem autobusów MANa. To ogromny, technologiczny przeskok przede wszystkim dla pracowników, ale i pasażerów.
– Z jednej strony jest na pewno zadowolenie, bo są to najlepsze obecnie autobusy w kraju. Znacznie zwiększy się zarówno komfort pracy, jak i komfort pasażerów. To autobusy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, mają klimatyzację i monitoring – wylicza Jarosław Kateusz. – Z drugiej są pewne obawy, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to maszyny bardzo drogie i każda usterka czy „otarcie” będzie generowała olbrzymie koszty dla firmy.

Przypomnijmy, że zakup autobusów to element projektu „Ekologiczny Transport Miejski”, na który miasto Ostrowiec pozyskało dofinansowanie unijne w wysokości 17 milionów 200 tysięcy złotych. Wartość całego projektu to ponad 32 miliony złotych, za które miasto oprócz zakupu nowych autobusów, wybudowało też nową bazę przy ulicy Samsonowicza, rozbudowuje infrastrukturę drogową, montuje nowe wiaty przystankowe, a także nowoczesny system obsługi komunikacji miejskiej.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia