Gmina Kunów zapłaci za energię elektryczną o 3,5 miliona złotych więcej. Już szuka oszczędności

Fot. pixabay

O 3,5 miliona złotych więcej zapłaci za energię elektryczną gmina Kunów w przyszłym roku. Samorząd, jak wszyscy jego sąsiedzi, szuka oszczędności.

Jak informuje Lech Łodej, burmistrz Kunowa, w przyszłym roku za energię elektryczną gmina zapłacić będzie musiała nie 42 grosze a 2,19 złotych za kilowatogodzinę. Przetarg został już rozstrzygnięty, nie było tańszych ofert nie ma więc złudzeń, że cena może się obniżyć. Trzeba więc szukać oszczędności.
– Wymieniliśmy 823 lampy na terenie gminy Kunów na ledowe, przygotowujemy się do wymiany kolejnych ponad 800 lamp. To da wymierne oszczędności. Kilka lat temu zaczęliśmy inwestycje w fotowoltaikę. Przykładem jest szkoła podstawowa w Kunowie, gdzie oszczędności na energii wynoszą 70 procent- informuje burmistrz Lech Łodej.

I dodaje, że w panele fotowoltaiczne wyposażony jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich, a takie rozwiązanie zastosowane będzie też na Urzędzie Gminy.
Pomóc ma stworzony, razem z gminami Bałtów, Ćmielów, a także Brody w powiecie starachowickim i Tarłów w powiecie opatowskim, klaster umożliwiający obniżenie wykorzystanie energii wytwarzanej przez panele.
– Energia wytworzona w czasie wakacji na obiektach gminy, idzie do sieci energetycznej i nie mamy możliwości z niej skorzystać, a to są dwa miesiące kiedy najbardziej świeci słońce. Utworzenie klastra energetycznego spowoduje, że nadwyżkę będziemy mogli przekierowywać na te obiekty, gdzie są energetyczne niedomagania.

Na przykład na pochłaniającą sporo energii oczyszczalnię ścieków.
– Na powierzchni, którą tam dysponujemy powstanie mini farma fotowoltaiczna i dwie turbiny wiatrowe, które będą zasilały tylko oczyszczalnię- dodaje Lech Łodej.- Trwają też przygotowania do wybudowania farmy fotowoltaicznej o powierzchni 2 hektarów na ulicy Sosnowej w Janiku.
W panele wyposażone mają zostać także wszystkie przepompownie ścieków na terenie gminy.
Wyłączenia prądu na obiektach szkolnych i rekreacyjnych na razie nie są planowane. Mieszkańcy muszą jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie może być zastosowane na drogach gminnych, które w nocy nie będą oświetlane.

/sla/

Ważne wydarzenia