Diamentowe i złote gody w Urzędzie Stanu Cywilnego

Sześć par z Ostrowca Świętokrzyskiego będzie jutro świętować w Urzędzie Stanu Cywilnego złote i diamentowe gody. Pięć par świętuje jubileusz 50-lecia związku małżeńskiego, a jedna 60-lecie.

– To wspaniałe uroczystości – mówi Beata Duda, kierownik USC. – Jubileusze 50-lecia pożycia małżeńskiego są uroczyste. Towarzyszy im wzruszenie, czasami łzy szczęście i taka zaduma i satysfakcja, że małżonkom udało się przeżyć wspólnie tyle lat – dodaje.

Jubilaci na pamiątkę honorowani są medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, który jest nagrodą dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. To odznaczenie państwowe nadawane przez Prezydenta RP. Co ważne – nie jest przyznawane z automatu. – Istnieje określona procedura i od razu wyjaśnię, że nie można zrobić rodzicom niespodzianki, bo wniosek na początku podpisać muszą sami jubilaci. W urzędzie wojewódzkim są także pytani o niekaralność, bo jest to jeden z warunków otrzymania państwowego odznaczenia. Oprawa uroczystości leży już w gestii Urzędu Stanu Cywilnego – wyjaśnia kierownik Duda.

W Ostrowcu uroczystości są podniosłe. Jubilaci od prezydenta miasta otrzymują również kryształowe grawertony w kształcie serca, zapewniana jest lampka szampana, a małżonkowie chętnie zdradzają swój sekret na udane i długie wspólne życie.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia