Szkoły średnie kuszą nowymi kierunkami. Jakimi?

fot.: facebook.com/Chreptus

Szkoły średnie organizują już dni otwarte dla ósmoklasistów, a oficjalna rekrutacja ruszy 16 maja. Od tego dnia młodzież będzie mogła już składać w systemie internetowym deklaracje wyboru szkoły. Jak mówi Mariusz Łata, naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego, samorząd zapewnił wystarczającą liczbę miejsc i przygotował odświeżoną ofertę.

– Już teraz widzimy, że ogromnym zainteresowaniem będzie cieszyła się klasa cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Joachima Chreptowicza, bo młodzież już teraz o nią dopytuje – mówi. – Nowością w tej szkole będzie próba utworzenia klasy matematyczno-fizyczno-programistycznej i to zwłaszcza oferta dla młodzieży, której nie uda się zrekrutować do klasy cyberbezpieczeństwa – dodaje.

W tej szkole nowym kierunkiem będzie też klasa medyczno-weterynaryjna, jednak naczelnik Łata wyjaśnia, że podstawa programowa nie będzie znacząco odbiegać od tego, co tradycyjnie oferuje kierunek biologiczno-chemiczny. – Szkoły ogólnokształcące próbują trochę nazewnictwem przyciągnąć uczniów i tak na przykład ta klasa medyczno-weterynaryjna różnić się będzie od zwykłej klasy biologiczno-chemicznej tym, że młodzież będzie miała na przykład możliwość odbycia praktyki w gabinecie weterynaryjnym – tłumaczy. Nie zabraknie więc w liceach takich klas jak: lingwistyczno-medialno-prawnicza, lingwistyczno-ekonomiczna czy medialno-filmowa. Dotychczasowe kierunki sportowe utrzyma Zespół Szkół Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego.

Duży i powiększony jest zakres proponowanych kierunków w szkołach technicznych. Ofertę zwiększy THM. – Pozytywną opinię Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia otrzymał kierunek technik programista i taki nowy kierunek będzie prowadzony. Liczymy w tej szkole na dobry nabór, jeżeli chodzi o kierunek technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej i tradycyjnie technik informatyk i technik logistyk – mówi Mariusz Łata.
Nowy kierunek w szkole branżowej utworzy 'Samochodówka’. Będzie to kierunek magazynier-logistyk.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia