Inauguracja Miasta Od Nowa. Będą inwestycje w dziesięciu różnych obszarach

Dziś w Ostrowieckim Browarze Kultury uroczyście zainaugurowany został projekt 'Ostrowiec Świętokrzyski – Miasta Od Nowa’, który będzie realizowany w ciągu kilku lat dzięki pozyskaniu funduszy norweskich.

– Ja gratuluje naszym mieszkańcom, bo to ich zasługa. Tysiąc osób wzięło udział w konsultacjach i zostaliśmy bardzo wysoko ocenieni. Na dwieście pięćdziesiąt pięć miast aplikujących o te środki w pierwszym etapie wyłoniono pięćdziesiąt cztery miasta, a nasz wniosek znalazł się na czwartym miejscu. Dziś dzięki temu możemy cieszyć się szesnastoma milionami złotych –

Cały projekt ma aż dziesięć różnych obszarów i każdy z nich prezentowały dziś osoby odpowiedzialne za ich opracowanie i późniejsze wdrożenie. Wśród nich nich między innymi Ostrowiecki Integrator Edukacji i Przedsiębiorczych, który powstanie w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sandomierskiej. – Chcemy aby w tym obiekcie oprócz elementów związanych z samą edukacją, a więc z wszelkiego rodzaju zajęć dodatkowych dla dzieciaków było miejsce, gdzie będą mogli spędzić czas, przyjść nawet z rodziną, czy z rówieśnikami, przygotować sobie coś do jedzenia w sali konsumpcyjnej, a później pójść na zajęcia z na przykład wirtualnej rzeczywistości, robotyki, szycia, hafciarstwa. Chcemy aby to miejsce było dostępne dla wszystkich siedem dni w tygodniu – zapowiada Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.
Obiekt, żeby mogły być w nim prowadzone zajęcia w takich kierunkach jak programowanie z kodowaniem, game developing, robotyka, elektronika, a nawet stolarstwo zostanie przebudowany i wyposażony. Będzie też miejscem wsparcia dorosłych i nadal będzie tam funkcjonowało CKU. – Oprócz samego integratora szykujemy szereg działań miękkich, które mają nas przygotować do funkcjonowania tego miejsca. W szkołach będziemy zaraz zaczynali wspólnie w Polskim Czerwonym Krzyżem, naszym partnerem w tym zadaniu, zajęcia z zakresu programowania, robotyki, jak również kreatywne zajęcia dla nauczycieli, żeby mogli pobudzić u dzieci i młodzieży szkół podstawowych  ten bakcyl nowości, żeby Ostrowiec powracał do miasta pamiętanego jako to, z którego wychodzi ta myśl techniczna – dodaje wiceprezydent Smoliński.

Miasto ze stowarzyszeniem PISK zamierza powołać w ramach projektu Miasto Od Nowa Młodzieżową Radę Miasta, a z Ostrowerem rozwijać infrastrukturę i kulturę rowerową. Planowane są inwestycje w poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz z pomocą Weroniki Młynek i Elizy Bugajskiej, tegorocznych maturzystek realizacja działania 'Jestem Ostrowczaninem’, który ma pomóc budować lokalną tożsamość. Powstanie też ostra karta, czyli karta mieszkańca. – Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji fizyczną kartę lub aplikację mobilną uprawniającą do upustów rabatów w naszych gminnych jednostkach, czyli na przykład w komunikacji publicznej czy na basenie, ale także w prywatnych firmach, które przystąpią do tego działania. To będzie coś nowego. Chcemy promować wszystkich, którzy płaca podatki w Ostrowcu Świętokrzyskim – wyjaśnia prezydent Górczyński.

W kontakcie z mieszkańcami pomóc ma z kolei portal, gdzie łatwo będzie można sprawdzić swoje zobowiązania wobec lub złożyć wnioski lub dokumenty.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia