Praca dla Ukraińców. Spotkanie informacyjne w środę w OBK

W środę dla uchodźców z Ukrainy spotkanie informacyjne na temat możliwości podjęcia pracy zarobkowej organizuje Fundacja Aktywnych Mam. Spotkanie odbędzie się o 16.30 w Ostrowieckim Browarze Kultury.

– Docierają do nas sygnały od uchodźców z Ukrainy, że chcą pracować, od pracodawców, że chcą zatrudnić. Żeby skomunikować te wszystkie osoby  łatwiej jest nam je zebrać w jednym miejscu. Spotkanie ma charakter otwarty, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych – informuje Paulina Kopeć z Fundacji Aktywnych Mam.

W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, którzy przedstawią ofertę urzędu, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przedsiębiorcy gotowi zatrudniać uchodźców wojennych z Ukrainy, a więc głównie kobiety. – Tych przedsiębiorców, którzy chcą zatrudniać osoby z Ukrainy póki co jest niewielu, ale przybywa firm, które przygotowują się do zatrudnienia kobiet. Zaprosiliśmy na przykład Hutę Celsa Ostrowiec, która rozważa jak wesprzeć te kobiety i jaką pracę mogliby zaoferować. Będą przedstawiciele lokalnych firm, na przykład kosmetycznych, bo panie z Ukrainy mają przygotowanie i doświadczenie w tej branży i niektórym już wcześniej udało się znaleźć pracę w gabinetach kosmetycznych i klinikach -mówi Paulina Kopeć.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą już legalnie podejmować pracę bez dodatkowych formalności. – Pracodawca ma jedynie obowiązek zgłosić fakt zatrudnienia każdego obywatela Ukrainy do Powiatowego Urzędu Pracy poprzez system elektroniczny: praca.gov.pl w ciągu 14 dni od  podjęcia pracy – wyjaśnia Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu.

Osoby z Ukrainy, które zarejestrują się jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy mają pełne uprawnienia do korzystania z wszystkich form pomocy, w tym usługi pośrednictwa i poradnictwa zawodowego, ale mogą również korzystać z takich instrumentów, jak staże, roboty interwencyjne czy szkolenia.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia