5 zasad pielęgnacji skóry suchej i naczynkowej. Zobacz, jakie to proste!

Zarówno skóra sucha, jak i naczynkowa potrafią być naprawdę problematyczne – nigdy nie wiemy, czy dany kosmetyk zdziała cuda, czy może podrażni nasz naskórek. Warto znać podstawowe zasady, którymi rządzą się takie typy skóry, aby móc prawidłowo o nie zadbać i wyeliminować ewentualne pomyłki.

Na wstępie należy podkreślić, że skóra sucha zazwyczaj charakteryzuje się matowością, skłonnością do łuszczenia się, a osoby ją posiadające często skarżą się na nieprzyjemne uczucie napięcia. Z kolei gdy na skórze widać liczne naczynka krwionośne, zwane pajączkami, wówczas możemy mówić o skórze naczynkowej. Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, gdy dana osoba zmaga się z jednoczesnym przesuszeniem i zaczerwienieniem naskórka. Zarówno skóra sucha, jak i naczynkowa jest bardzo wrażliwa, dlatego też pielęgnacja obydwu rodzajów naskórka może być podobna.

1. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Sucha skóra oraz naczynkowa wymagają przede wszystkim dobrego nawilżenia oraz nawodnienia, a to zapewni nam oczywiście woda. Lekarze zalecają, aby wypijać co najmniej 2l wody dziennie, jednak w wielu przypadkach zapotrzebowanie na wodę jest dużo większe. Przy określaniu, ile wody wypić, należy brać pod uwagę naszą aktywność fizyczną czy chociażby pogodę. Warto pamiętać, że woda pełni funkcję oczyszczającą organizm z toksyn, dzięki czemu minimalizuje ryzyko pojawiania się wyprysków na naszej skórze. Woda zapewnia elastyczność i jędrność naskórka, a tego zazwyczaj brakuje suchej skórze.

2. Postaw na kremy silnie nawilżające i nawadniające

Pielęgnacja naskórka jest bardzo ważna, niezależnie od posiadanego przez nas rodzaju skóry. Skóra sucha i naczynkowa wymaga specjalnego podejścia – krem do skóry suchej i wrażliwej musi być odpowiednio przemyślany. Należy zaopatrzyć się w kremy, które dogłębnie odżywią i nawilżą naskórek. Sucha skóra lubi się w szczególności z kremami tłustymi, które wchłaniają się dość długo. Dzięki zastosowaniu takich kremów możemy być pewni, że w nocy skóra wchłonie wszystko, co najlepsze. W ciągu dnia również nie należy zapominać o kremowaniu twarzy, jednak krem może być lżejszy, tak aby nadawał się pod makijaż. Skóra naczynkowa zazwyczaj negatywnie reaguje na promienie słoneczne, więc konieczne jest nakładanie produktów chroniących przed promieniami UV. W przypadku skóry naczynkowej warto zakupić krem, który będzie zmniejszał charakterystyczny rumień oraz łagodził naskórek.

3. Zapomnij o matowym makijażu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że makijaż może nas nie tylko upiększać, ale również pielęgnować nasz naskórek. Skóra sucha nie będzie dobrze prezentowała się w makijażu ciężkim, wykonanym kosmetykami o matowym wykończeniu, ponieważ będzie na niej widać wszystkie niedoskonałości. Najlepiej jest postawić na produkty rozświetlające lub satynowe. Puder warto nakładać wyłącznie w strefie T, gdzie zazwyczaj naskórek faktycznie się przetłuszcza. Dobrze jest również zrezygnować z matowych pomadek, które wyłącznie podkreślają suche skórki. Przy skórze naczynkowej warto wybierać intensywnie kryjące podkłady i korektory, jeśli zależy nam na ukryciu pękniętych naczynek.

4. Regularnie wykonuj peeling

Peeling kojarzy nam się zazwyczaj z malutkimi drobinkami, które przesuwamy po naszej twarzy – jest to tylko jeden z rodzajów peelingów, zwany peelingiem mechanicznym. Taki peeling nie sprawdzi się w przypadku skóry naczynkowej i suchej, ponieważ początkowo faktycznie da efekt wygładzonego naskórka, jednak później przesuszenie oraz zaczerwienienie może być jeszcze większe, gdyż skóra zostaje podrażniona. Najlepiej jest wybierać peelingi enzymatyczne, które są równie skuteczne, jednak delikatniej oddziałują na naskórek i są bezpieczne dla skóry wrażliwej.

5. Odpowiednio usuwaj makijaż

Często nie zwracamy uwagi na to, w jaki sposób zmywamy nasz makijaż, a jest to ogromny błąd, zwłaszcza w przypadku posiadania skóry suchej i naczynkowej. Tarcie naskórka przy pomocy wacika może przynieść opłakane skutki. Znakomitym wyborem dla posiadaczek skóry wrażliwej będą płyny lub emulsje, które wystarczy nałożyć na kilka minut, a następnie zmyć ciepłą wodą, aby usunąć make-up. Musimy koniecznie zrezygnować z produktów na bazie alkoholu, ponieważ ten składnik wysusza naskórek. Ciekawym rozwiązaniem jest używanie olejków do zmywania makijażu – są one niezwykle delikatne i nie pogarszają stanu skóry.

 

Podziel się

Ważne wydarzenia