Sposób na tanie OC

Domowy budżet nie spina się w równaniu dochód minus wydatki? Inflacja szaleje, pensje nie rosną, a Tobie zbliża się koniec polisy OC? Wydatek rzędu kilku tysięcy złotych zbytnio nadwyręży Twoje finanse? Podpowiadamy, jak można obniżyć koszt zakupu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC.
Lektura artykułu zajmie CI około 6 minut, a dowiesz się z niego:
• od czego zależy cena OC,
• jak sprawdzić zniżki OC,
• sposobach na tańszą polisę komunikacyjną.
W Polsce każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobligowany jest do posiadania ważnej polisy OC. Za jej brak grożą surowe kary ze strony UFG oraz ewentualne konsekwencje finansowe naprawy szkody kolizji lub wypadku powstałej z naszej winy. Różnice w ofertach cen OC na rynku ubezpieczeń mogą wahać się nawet o kilka tysięcy złotych. Skąd ta różnica?

Od czego zależy cena OC?

Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe posiada własny system oceny ryzyka przy sprzedaży polis OC. Wspomniane ryzyka mają wysoki wpływ na kształtowanie się ceny OC. Są one związane m.in. z:
• wiekiem kierowcy – im młodszy właściciel pojazdu, tym wyższa cena. Dzieje się tak dlatego, że TU uważa, iż młodzi i niedoświadczeni kierowcy mają większą skłonność do brawury, a znikome doświadczenie w prowadzeniu pojazdów czyni z nich większą grupę ryzyka. Co potwierdzają nieubłagane statystyki wypadków policji.
• Pojemność silnika i marka samochodu – im większa pojemność silnika, tym wyższe OC. Pewne marki samochodów są tańsze pod względem OC np. Skoda czy Opel. Przykładowo: więcej za OC zapłaci posiadacz BMW z silnikiem 3,0 niż właściciel Skody z silnikiem 1,2.
• Miejsce zamieszkania – właściciele aut w większych miastach z dużym natężeniem ruchu płacą więcej za OC niż mieszkańcy mniejszych miast i wsi.

Jak sprawdzić zniżki OC?

Istotnym czynnikiem wpływającym na ceny OC jest nasza historia w prowadzeniu pojazdów. Jeśli możemy pochwalić się kilkuletnią, bezkolizyjną jazdą każde Towarzystwo do wyliczonej ceny OC zastosuje nam zniżki za bezszkodową jazdę. Zniżki te mogą dochodzić nawet do 80 % ceny OC. Jak sprawdzić zniżki oc? (zobacz na ubezpieczeniaonline.pl)

Sposoby na tańsze OC

Wszystkie czynniki, które mają wpływ na cenę OC są zmiennymi, które de facto możesz w pewien sposób kształtować, by zmniejszyć cenę OC. Jeśli rozglądasz się za kupnem nowego auta – pomyśl o bardziej popularnych markach samochodu oraz mniejszym silniku. Gdy dopiero odebrałeś prawo jazdy, a TU oferuje ci drogie OC, możesz pomyśleć o dopisanie drugiego współwłaściciela pojazdu, który będzie dobrym i doświadczonym kierowcą z maksymalną liczbą zniżek na swoim koncie.
Zapewne niejednokrotnie dokonywałeś porównań cen przy zakupie ubezpieczenia swojego samochodu. Jak kształtowała się różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą? Różnice w cenach są znaczące, a ponieważ zakres ochrony gwarantowany jest przez ustawę – wybór najtańszej oferty będzie dobrym wyborem. Najtańszą ofertę OC szybko znajdziesz na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html.

Podziel się

Ważne wydarzenia