Europejski Tydzień Autyzmu uczczony balonami wypuszczonymi w niebo i słodkościami

Dziesiątki niebieskich balonów chwilę przed 10. rano pofrunęło w niebo. Na Rynku w ten sposób uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z autyzmem i zespołem Aspergera uczcili trwający w tym tygodniu Europejski Tydzień Autyzmu.

Wcześniej dzieci, opiekunowie i goście utworzyli literę A, trzymając w rękach niebieskie kartki. Niebieski to kolor symbolizujący autyzm. – Oni są tacy, jak my, tyko inaczej odbierają świat, inaczej widzą rzeczywistość. Bardzo chcą jednocześnie uczestniczyć w życiu wszystkich, którzy ich otaczają. Nie chcą być odsunięci, nie chcą być wytykani. Chcą być z nami – mówi Agnieszka Kwapisz, nauczyciel, terapeuta w placówce.

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest w szkole i w Ostrowcu od kilkunastu lat. Obchody mają pomóc w podnoszeniu świadomości na temat tego zaburzenia i to powoli się udaje. – Ta świadomość w ostatnich latach wzrosła, ale nadal jest dużo do zrobienia. My musimy sobie uświadomić, że te dzieci mają problem z komunikacją, z wyrażeniem swoich emocji, z kontaktami społecznymi. My, jako społeczeństwo, powinniśmy ich przede wszystkim zaakceptować, zrozumieć, a także pomóc im w tym, aby się czuli dobrze wśród nas i mogli normalnie funkcjonować – wyjaśnia Katarzyna Krzyżanowska, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Takie życzenia zostały symbolicznie wypuszczone wraz z balonami. W wydarzeniu na Rynku uczestniczyli przedstawiciele starostwa powiatowego ze starostą Marzeną Dębniak na czele. Placówka jest prowadzona przez ten samorząd.
Dzieci otrzymały życzenia, słodkości i gorącą czekoladę. I podkreślały, że to 'najlepszy dzień w roku”, bo dostały słodkości i balony. Nie ze wszystkimi dziećmi mogliśmy porozmawiać, bo nie wszystkie mówią. Wszystkie jednak cieszyły się, że mogą uczestniczyć w takim wydarzeniu.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia