Wojewódzki konsultant ds. epidemiologii zachęca do szczepień przeciwko grypie

Programem bezpłatnych szczepień przeciwko grypie objęta została po raz pierwszy w Polsce tak duża część populacji. Od 23 listopada z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać wszystkie chętne osoby pełnoletnie. Do zaszczepienia się przeciwko grypie zachęca dr Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii.

Wcześniej uprawnieni do korzystania z bezpłatnych szczepień byli pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych oraz osoby powyżej 75 roku życia. – Rozszerzenie programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie jest z punktu widzenia medycznego, epidemicznego bardzo cenną inicjatywą – mówi dr Staszczyk. – Grypa jest tak samo groźną chorobą, jak covid-19 i również powoduje bardzo dużą śmiertelność. W poprzednim roku ona była mniejsza, ale to przez obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, czyli dystans, maska i dezynfekcja. Tym najskuteczniejszym środkiem są jednak szczepienia – podkreśla.

Skuteczność szczepionek przeciwko grypie, jak podkreśla dr Staszczyk, jest mniejsza niż tych przeciwko covid-19, bo co roku mamy do czynienia z innym typem wirusa grypa, ale dają one ogólną odporność. – Ja osobiście szczepię się przeciwko grypie od wielu już lat – dodaje epidemiolog. Krytykuje jednocześnie bierność władzy w walce z epidemią koronawirusa. Mówi, że restrykcje powinny zostać wprowadzone dla osób niezaszczepionych przeciwko covid-19, bo to głównie one zakażają innych. – Osoba niezaszczepiona wydziela bardzo dużą porcję wirusa, gdy ten się namnaża. Transmisja wirusa od osoby zaszczepionej, nawet jeżeli zakazi się ona od osoby niezaszczepionej, jest kilkanaście razy mniejsza – podkreśla dr Jerzy Staszczyk.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia