„Marsz dla Izy” także w Ostrowcu

W ten weekend w miastach całej Polski odbędą się „Marsze dla Izy”. W Ostrowcu uczestnicy ruszą o 15.30 z Rynku pod szpital.

„Odeszła przedwcześnie, śmiercią bezsensowną, tragiczną. Śmiercią zadaną jej w świetle dnia, na mocy systemowych dyrektyw. Śmiercią okupiła pospolity ludzki strach, ten, którym karmią się reżimy” – brzmi wezwanie do udziału w marszu.
Organizatorki z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet podkreślają, że chcą uczcić pamięć dziewczyny, która zmarła, bo lekarze czekali na obumarcie płodu, mimo, że zagrożone było jej życie. „Nie odważyli się na ratowanie Izy aborcją, traktując przepisy Julii Przyłębskiej, jako niepodważalny wyrok”. Odwołują się w ten sposób do wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który uznał, że dopuszczalna wcześniej aborcja z powodu upośledzenia płodu jest niezgodna z Konstytucją. Lekarze potwierdzili u Izy z Pszczyny wady płodu.

„Iza była mamą, córką, żoną, siostrą, przyjaciółką. Była jedną z nas. Prawie dobę przed śmiercią pisała do swojej mamy, że boi się o swoje życie” – przypominają relację mamy Izy organizatorki marszu.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia