OSM szuka środków na budowę nowej konstrukcji dla MIG-a

Nowa konstrukcja dla MIG-a czyli samolotu, który jest symbolem osiedla Pułanki i punktem orientacyjnym w mieście wyceniona została na ponad 50 tys. złotych.

W złym stanie technicznym jest nie tylko wspornik samolotu, ale także konstrukcja podziemna. Popękane i skorodowane są spoiny. Projekt i oferta modernizacji obiektu już są. Teraz trzeba szukać środków na jego realizację – mówi Marek Zaręba, prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zarządca samolotu.
– W pierwszej kolejności będziemy szukać środków i pomocy na zewnątrz. Być może włączą się w to też inne organizacje, którym zależy na tym, aby samolot został w tej samej lokalizacji. Będziemy prowadzić rozmowy w tej sprawie – podkreśla Marek Zaręba. Dodaje, że sama budowa nowej konstrukcji i umieszczenie na niej samolotu zajmą maksymalnie miesiąc. – Rozpoczniemy od demontażu konstrukcji łącznie z fundamentami. Samolot będzie usytuowany na wysokości 3 metrów. To o około 2,5 metra niżej niż dotychczas. Pozycja samolotu się jednak nie zmieni – wyjaśnia prezes OSM-u.

Przypomnijmy, że MIG 17 został ustawiony na Pułankach w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Jest darem Ludowego Wojska Polskiego z okazji 40-lecia PRL. Ze względu na koszty utrzymania samolotu spółdzielnia pierwszy raz chciała wystawić go na sprzedaż w 2010 roku. Blisko sprzedaży MIG-a było też w 2015 roku, ale został on odnowiony po społecznej akcji 'Ratujemy samolot! Migiem’. Wtedy w jego ratowanie włączyły się władze miasta, które porozumiały się z OSM. Oby i tym razem znalazły się środki na jego modernizację.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia