Rośnie liczba obcokrajowców w Świętokrzyskiem legalnie odprowadzających składki

żródło: pixabay.com

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców.

Na koniec czerwca tego roku zgłoszonych było ponad 818 tysięcy obcokrajowców. To o 148 tysięcy więcej w porównaniu do lutego br. i o 22 tysiące więcej w stosunku do maja 2021 r. Najwięcej legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pochodzi z Ukrainy. Na drugim miejscu są Białorusini, a na trzecim Gruzini.

W województwie świętokrzyskim również widać wzrost. – Na koniec pierwszego półrocza tego roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców wynosiła niemal 9 tys., co oznacza wzrost o 2 tysiące w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego – podkreśla Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS. Dodaje, że tradycyjnie najwięcej mamy pracowników z Ukrainy, bo to prawie 7 tys., następnie z Białorusi i Gruzji. Obecnie w regionie pracują również mieszkańcy tak odległych krajów jak Bangladesz, Tajlandia czy Jordania.

Rosnąca liczba płatników składek, liczba ubezpieczonych i liczba cudzoziemców przełoży się na lepszą sytuację finansów państwa – zaznacza rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia