Rośnie sprzeciw wobec budowy kopalni w Rudzie Kościelnej. Dziś spotkanie dla mieszkańców Sudołu

fot. FB/Stop kopalni w Rudzie Kościelnej

Dziś o 18.00 w Muzeum Archeologicznym w Krzemionkach odbędzie się zebranie wiejskie dla mieszkańców Sudołu w sprawie planowanej budowy kopalni odkrywkowej w Rudzie Kościelnej. W ocenie zaproszonego na to spotkanie Krzysztofa Sarzyka, eksperta i strony sporu – ta inwestycja jest zagrożeniem dla środowiska i mieszkańców.

Pochodzący z Ćmielowa i mający tu swoje działki Krzysztof Sarzyk przez ostatnie 20 lat, jako prezes Olsztyńskich Kopalń Surowców Mineralnych należących do Grupy Ożarów, a później także prezes Kruszyw Olsztyn, zajmował się budową, eksploatacją, rekultywacją po eksploatacji kopalń, w tym kopalń kruszyw twardych, jakie planują w Rudzie Kościelnej wybudować Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Jego zdaniem będzie się to wiązało z degradacją środowiska na znacznym obszarze i dotkliwie odbije się na życiu mieszkańców. – Inwestor, a w tym wypadku jest to inwestor Skarbu Państwa, podejmuje się próby realizacji inwestycji na terenach chronionych, mamy tam Krzemionki, a także w samym środku wioski, uruchomienia kopalni o produkcji około miliona ton mączki wapiennej. Inwestor ten w raporcie środowiskowym nie wskazywał, że głównym produktem będzie mączka wapienna, a nie kamień czy kruszywa. To się wiąże z ogromnymi zniszczeniami na wielką skalę. Eksploatacja planowana na 32 lata będzie miała niewyobrażalny wpływ także na mieszkańców oddalonych miejscowości. Ja wiem, jak to wygląda. Mówimy o zapyleniu, hałasie, transporcie, który zniszczy drogi. Kompletna degradacja. Tym bardziej, że jest to wapień jurajski, bardzo miękki, pylasty, a mokry zamienia się w glinę – wyjaśnia Krzysztof Sarzyk i ostrzega mieszkańców okolicznych wiosek, ale także Ostrowca, przez który toczyłby się ciężki i uciążliwy ruch samochodów. Podobnych spotkań z mieszkańcami innych miejscowości ma już za sobą kilka. – Ja zachęcam mieszkańców, żeby się bronili – mówi otwarcie.
Coraz głośniejszy obywatelski sprzeciw wobec planów spółki skarbu państwa wybrzmiewa między innymi na facebookowej stronie 'STOP kopalni w Rudzie Kościelnej’. Tam publikowane są aktualne informacje.
Dodajmy, że spotkanie nieprzypadkowo odbędzie się w Krzemionkach, których obecność na liście światowego dziedzictwa UNESCO będzie zagrożona w przypadku uruchomienia kopalni w Rudzie Kościelnej. W otwartym spotkaniu weźmie udział także dyrektor muzeum i przedstawiciele władz gminy Bodzechów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia