77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostrowiecki Rynek wypełnił się mieszkańcami

1 sierpnia o godz. 17 na ostrowieckim Rynku zabrzmiały syreny alarmowe, które upamiętniły wybuch Powstania Warszawskiego. Po raz kolejny mieszkańcy utworzyli Żywy Znak Polski Walczącej

Zebrali się na nim także mieszkańcy miasta, którzy chcieli uczcić 77 rocznicę wielkiego zrywu powstańczego.

– Jestem Ostrowianką od urodzenia, jestem także patriotką i bardzo chętnie biorę udział w uroczystościach, które upamiętniają naszą historię – mówiła pani Henryka.

Na Rynek przyszła także 103 – letnia pani Stanisława. Jak mówiła, mieszka niedaleko i stara się brać udział w obchodach kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Mówiła, że młodzi ludzie powinni doceniać życie w pokoju. – Kiedyś żyliśmy bardzo skromnie, prawie w biedzie. Nie było tak, jak teraz mają dzieci, że wszystko jest dostępne, że mamy wolne państwo, i że nie musimy się bać – podkreślała pani Stanisława.
Tradycyjnie na Rynku Ostrowieccy Patrioci utworzyli Żywy Znak Polski Walczącej, składający się z mieszkańców miasta.
– Taki sposób oddania czci Warszawie jest bardzo dobry, można powiedzieć, że jest nową formą patriotyzmu. Nie tylko składamy kwiaty i palimy znicze pod pomnikami, ale osobiście angażujemy się w obchody tej rocznicy – mówił Michał Ślusarz, organizator wydarzenia.

Ostrowieccy Patrioci odpalili race, a później wspólnie odśpiewano hymn Polski.
Na Rynku pojawiło się spore grono młodszego pokolenia Polaków. – Myślę, że warto brać udział w uroczystościach patriotycznych i pokazywać dzieciom Polskę z tej historycznej strony – mówiła mama 8 – letniego Patryka.

W historyczne obchody zaangażowani byli także harcerze, tak jak Natalia.
– Braliśmy udział we mszy świętej z harcerskim sztandarem, byliśmy przy składaniu wieńców przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, a na Rynku pomagamy w utworzeniu Żywego Znaku Polski Walczącej – podkreślała.

Wczoraj w ramach obchodów w Ostrowieckim Browarze Kultury odbył się koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Studia Wokalnego 'Pandora’ oraz projekcja filmu pt. 'Żołnierz Rzeczypospolitej’, poświęcona postaci Edwarda Bzymka – Strzałkowskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, dowódcy konspiracyjnego podziemia.

/jul/

Podziel się

Ważne wydarzenia