Protokół z deratyzacji — co zawiera?

Gryzonie w budynku to problem, który wymaga natychmiastowego rozwiązania. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka ze względu na przenoszone choroby. Zabiegiem wykonywanym w celu likwidacji gryzoni jest deratyzacja. Realizacją procesu deratyzacji zajmują się profesjonalne firmy, przestrzegające ściśle określonych procedur. Jedną z wymaganych procedur jest sporządzenie protokołu po wykonaniu usługi.

Deratyzacja – co to? Odpowiedzi na najważniejsze pytania

Zanim przejdziemy do przedstawienia kwestii formalnych, warto wyjaśnić, na czym polega deratyzacja. Czym jest właściwie ten zabieg i czy możliwa jest deratyzacja pluskwy? Zapewne wiele osób zastanawia się również, ile kosztuje deratyzacja szczurów i myszy. 

Spieszymy z odpowiedziami na te podstawowe pytania. Otóż deratyzacja to po prostu proces likwidacji gryzoni. Czasami określa się w ten sposób także zwalczanie innych zwierząt, na przykład kun. Jeśli jednak chodzi o wspomniane pluskwy, usuwanie tych owadów nazywa się dezynsekcją. 

Deratyzację w Kielcach wykonują wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest Patron Pest, firma, która po zakończeniu zabiegu przygotowuje protokół z deratyzacji. Wzór dokumentu jest dołączony do umowy i zawiera wszelkie niezbędne zapisy. 

Wspominany wykonawca usługi deratyzacji to firma z wieloletnim stażem, certyfikatami i wszelkimi uprawnieniami. Mowa o specjalistach, którzy przestrzegają narzuconych prawnie procedur.

Protokół z deratyzacji – wzór i niezbędne zapiski

Każdy, kto zdecyduje się na deratyzację w Kielcach, powinien się upewnić, że do umowy dotyczącej świadczenia usługi dołączony jest wzór protokołu. Jest to dokument, który firma wykonująca zabieg ma obowiązek wypełnić po zakończeniu usługi. Co zawiera prawidłowy wzór? Poszczególne egzemplarze mogą się między sobą nieco różnić, jednak stałe elementy, to:

  • data i miejsce przeprowadzenia deratyzacji,
  • informacje o kwalifikacjach zespołu,
  • przedstawienie zastosowanej metody,
  • opis użytych środków,
  • zalecenia po wykonaniu usługi,
  • spis przekazanej dokumentacji,
  • podpis zleceniodawcy, stanowiący potwierdzenie wykonania usługi.

W jaki sposób przeprowadzana jest deratyzacja?

Istnieje kilka metod zwalczania gryzoni. Zastosowana metoda do pewnego stopnia determinuje kwestię tego, ile kosztuje deratyzacja szczurów. Decyzja dotycząca wyboru metody jest uzależniona od wielu czynników. Zalicza się do nich: wielkość populacji szkodników, rodzaj budynku, w którym się pojawiła, czy poziom zagrożenia, jakie stanowi.

Bez względu na to, czy deratyzacja wykonywana jest w Kielcach, czy w innym mieście, może być przeprowadzona na 2 sposoby, poprzez zastosowanie:

  • metod chemicznych,
  • metod mechanicznych.

Metody chemiczne to po prostu rozprowadzenie trutki na terenie występowania szczurów lub myszy. Tak zwane rodentycydy to środki zawierające truciznę, która jest w stanie szybko uporać się ze szkodnikami. Występuje w różnych formach, takich jak np.: pasta, granulat, płatki, kostki i wiele innych. Natomiast metoda mechaniczna polega na rozłożeniu pułapek: sprężynowych lub żywołownych. Często dla większej skuteczności, w ramach deratyzacji stosuje się jednocześnie metody chemiczne i mechaniczne.

Podziel się

Ważne wydarzenia