Osiemnaście lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku

fot.: ostrowiecki.eu

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim kończy 18 lat. Pełnoletność świętowali na Gutwinie, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, przyjaciółmi UTW.

Urodzinowa uroczystość była okazją do spotkania się po długim czasie zajęć prowadzonych zdalnie. – Rozpaliliśmy grilla, wspominaliśmy wspólne chwile i sądzę, że wszyscy byli stęsknieni takiego kontaktu. Seniorzy przez długi czas byli zamknięci w domach – mówi Matylda Niewójt, prezes zarządu uniwersytetu dla seniorów, który w czasie zagrożenia koronawirusem działa w ograniczonym zakresie.

W tym roku ma około setki słuchaczy, podczas gdy w poprzednich latach z oferty licznych zajęć korzystało blisko 300 osób. – Dla nas najważniejsza jest edukacja i najbardziej rozbudowany jest właśnie blok zajęć edukacyjnych. To są dwa razy w miesiącu wykłady otwarte, mamy pięć seminariów naukowych, panel historyczny, trzy grupy komputerowe. Seniorzy mogą uczyć się pięciu języków obcych. Funkcjonują też sekcje tematyczne: „Bliżej sztuki”, „Dodać życia do lat”, „Z przyrodą na ty” – opowiada prezes Niewójt.
Oprócz bloku edukacyjnego Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje zajęcia artystyczne. Działa kabaret, chór, teatr żywego słowa. Seniorzy mogą uczestniczyć w lekcjach tańca towarzyskiego oraz tańca ludowego. W ramach sekcji ruchowych proponowane są zajęcia ogólnousprawniające, joga, pływanie, Tai Chi. Jest też blok integracyjny, a w jego ramach słuchacze uczestniczą w wyjazdach, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, czy pieszych rajdach.

Uniwersytet Trzeciego Wieku od początku istniał przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości. Nowe możliwości dało zarejestrowanie stowarzyszenia. – W pierwszym roku UTW miał 40 słuchaczy, a potem szybko zaczęło nas przybywać, zaczęła działać poczta pantoflowa – przypomina Matylda Niewójt. Pierwszym prezesem był Józef Pazderski. Prowadził uniwersytet przez 13 lat do 2016 roku. Od tego czasu kieruje nim Matylda Niewójt.

/mag/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia