W powiecie ostrowieckim bezrobocie wciąż dwucyfrowe choć ofert pracy nie brakuje

żródło: pixabay.com

Bezrobocie w Polsce stopniowo spada. Według Eurostatu jest najniższe w Unii Europejskiej. Zaraz za nami są Czechy i Holandia. Według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce wynosi 6,3 proc.

Powolny spadek bezrobocia widać w województwie świętokrzyskim, ale jako region nadal jesteśmy w grupie województw z najgorszą sytuacją na rynku pracy. W powiecie ostrowieckim zauważalna jest tendencja spadkowa, ale stopa bezrobocia nadal jest dwucyfrowa i wynosi 11, 4 proc. – Maj jest bardzo dobrym miesiącem jeżeli chodzi o sytuację na rynku pracy. Na przełomie miesiąca zarejestrowały się tylko 3 osoby bezrobotne. Obecnie mamy 4181 osób zarejestrowanych. W porównaniu maj 2021 do maja 2020 widać wyraźny spadek, bo zarejestrowało się o 65 osób mniej, niż w ubiegłym roku. Widać, że pandemia ustępuje – mówi Małgorzata Stafijowska, dyrektor ostrowieckiego urzędu pracy.

W maju wzrosła także liczba ofert zatrudnienia. Wpłynęło na to poluzowanie obostrzeń i uwolnienie wielu branż. Obecnie w urzędzie jest ok. 130 ofert pracy. – Rozpoczął się czas letni, gdzie liczba ofert pracy składanych przez przedsiębiorców każdego dnia rośnie. Te oferty dotyczą najczęściej prac ogólnobudowlanych, zawodów technicznych. Jest sporo ofert z zakresu gastronomii, czyli tej działalności najbardziej poszkodowanej podczas pandemii. Mamy też oferty dla pań w zakresie prac administracyjnych – np. referentów ds. obsługi kadr. Są oferty z zakresu obsługi technicznej – poszukiwani są operatorzy koparek czy ładowarek – mówi dyrektor Stafijowska. Dodaje, że aktualnie wielu pracodawców wymaga od bezrobotnych posiadania odpowiednich kwalifikacji, ale są też oferty, w których wymagana jest tylko chęć do pracy.

Od początku roku do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło blisko tysiąc ofert od pracodawców. 318 dotyczyło pracy w sektorze publicznym, pozostałe wakaty należały do sektora prywatnego.
Niemal 70 proc. ofert zatrudnienia stanowi praca subsydiowana, w której kosztów utrzymania pracownika nie ponosi pracodawca, ale są one pokrywane z Funduszu Pracy czy Europejskiego Funduszu Społecznego.
Od stycznia do końca maja pracę w powiecie ostrowieckim znalazło ponad 1540 osób.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia