Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca obchodzony obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Został ustanowiony w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi AB i 0, który w 1930 roku otrzymał za to Nagrodę Nobla.

– Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki tego cennego daru i jej składników – szczególnie u chorych na nowotwory czy u osób po przebytych operacjach – mówi Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. – Dzisiejszy dzień jest okazją do uhonorowania wszystkich osób, które w sposób bezinteresowny pomagają innym osobom w zwalczaniu ich dolegliwości i ciężkich chorób. Jest to idealny moment na to by podziękować wszystkim, którzy okazują głębokie odczucie odpowiedzialności za życie mieszkańców naszego regionu oczekujących na ten dar życia – podkreśla dyrektor Stalmasiński – Krew jest lekiem o bardzo krótkim terminie ważności. Dlatego tak ważne jest jego systematyczne oddawanie – wyjaśnia i przypomina, że honorowym dawcą krwi może zostać zdrowa osoba pełnoletnia. – Dawcą może być osoba, która prowadzi higieniczny tryb życia i czuje potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wiekiem granicznym jest 65 lat, ale wtedy wymagana jest zgoda lekarza. Mężczyźni mogą oddawać krew 5 razy do roku, kobiety 4. Osocze można oddawać praktycznie co 2 tygodnie bez szkody dla zdrowia – dodaje.

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od 5 do 8 minut. Należy jednak do tego doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle około 40-60 minut.

Światowy Dzień Krwiodawcy jest obchodzony na całym świecie. W Ostrowcu z tej okazji, jutro o godzinie 18 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach, odbędzie się uroczysta msza święta w intencji krwiodawców i ich rodzin.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia