Uczniowie 'Bronka” wygrali Olimpiadę Innowacji Technicznych i Wynalazczości

Otwarta głowa, wiedza i wysiłek przyniosły sukces dwóm uczniom III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego. Paweł Kępiński i Piotr Gawroński zajęli pierwsze miejsce w kraju podczas Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Szkoła ma też finalistów i laureatów tej olimpiady.

Zwycięstwo w olimpiadzie, a także indeksy na wybrane kierunki techniczne lub medyczne kilku uczelni przyniosła Pawłowi Kępińskiemu i Piotrowi Gawrońskiemu praca badawcza na temat plonów uzyskiwanych przy różnym sposobie nawożenia gleby. Inspiracją była wycieczka w ubiegłym roku do oczyszczalni ścieków w Ostrowcu. – Zobaczyliśmy tam, że ogromne ilości osadu ściekowego są składowane i nie są wykorzystywane. uznaliśmy, że warto je wykorzystać w rolnictwie – opowiada Paweł Kępiński, a Piotr Gawroński wyjaśnia, że udało im się dowieść, że rośliny zasilane osadem ściekowym rosną lepiej niż na glebach nawożonych nawozem mineralnym lub takich, które wcale nie są nawożone.

Szkoła co roku ma kilku laureatów i finalistów tej olimpiady. W tym roku wyróżnieni zostali także Klaudia Żywot i Tomek Batóg. – Nasza praca dotyczyła nanosrebra. Choć nie jest to żadna innowacja, bo jest ono znane od starożytności, to w czasie pandemii jego biobójcze właściwości nie są powszechnie znane – mówi Klaudia Żywot, wyjaśniając, że nie tylko opisali wykorzystanie właściwości nanosrebra podczas pandemii koronawirusa w maseczkach ochronnych czy płynach do dezynfekcji, ale opracowali też jego otrzymywanie metodami chemicznymi. – Dzięki pomocy naszej szkoły mogliśmy przeprowadzić doświadczenia. Wytwarzaliśmy płyny i uzyskiwaliśmy na różne sposoby nanosrebro. Nagrywaliśmy też filmy, żeby później już każdy mógł w domu to odtworzyć – dodaje Tomek Batóg.

Do etapu centralnego w bloku obejmującym teorię zakwalifikowali się z kolei Aleksander Andzela, Michał Wiatrowski i Natalia Gajewska. A uczniów przygotowali Dorota Kamińska, Barbara Cecot i Robert Warda, który jest też dyrektorem szkoły. – Staramy się już od wielu lat pokazać naszym uczniom te właściwe ścieżki, że można osiągnąć sukces poprzez udział w tej olimpiadzie – mówi dyrektor Warda. W ciągu ostatniej dekady, jak wylicza, III LO miało około 40 laureatów i finalistów tego prestiżowego konkursu.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia