Rehabilitacja pocovidowa w Świętokrzyskiem w siedmiu placówkach

żródło: cowzdrowiu.pl

Siedem placówek medycznych w województwie świętokrzyskim świadczy już pomoc w zakresie rehabilitacji pocovidowej ozdrowieńcom.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ osoby, które przeszły Covid-19 mogą w naszym regionie skorzystać zarówno z opieki ambulatoryjnej jak i domowej. – Są to trzy placówki w Kielcach, które świadczą opiekę ambulatoryjną – Centrum rehabilitacyjno-medyczne „TERAPEUTA”, firma „MEDICUS” oraz centrum medyczne „ZDROWIE”. Poza Kielcami świadczenia takie będzie udzielało uzdrowisko Busko-Zdrój – mówi i dodaje, że wymienione placówki, poza uzdrowiskiem w Busku-Zdroju, prowadzą także rehabilitację domową. Przypomnijmy, że od 1 czerwca gotowość świadczenia rehabilitacji stacjonarnej zgłosiły jeszcze dwa szpitale – w Czarnieckiej Górze i Włoszczowie. NFZ otrzymuje również zgłoszenia od kolejnych placówek z całego województwa, ale wnioski te są w trakcie weryfikacji.

Rzecznik świętokrzyskiego NFZ-tu przypomina, że pacjenci zainteresowani rehabilitacją pocovidową muszą mieć skierowanie od lekarza. – Przy podejmowaniu decyzji o skierowaniu na rehabilitację pocovidową brane są wyniki badań, m.in. prześwietlenie klatki piersiowej z opisem wykonanym po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualne wyniki badań z krwi i EKG – tłumaczy Beata Szczepanek. Program rehabilitacji po przebytej chorobie zakłada m.in. kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu i ćwiczeń ogólnousprawniających a także oklepywanie klatki piersiowej czy inhalacje.

Rehabilitacja trwa od 2 do 6 tygodni. Będzie można z niej skorzystać w ciągu 12 miesięcy od zakończonego leczenia na COVID-19, a pacjenci mogą zgłaszać się do dowolnej placówki w kraju.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia